Baseny i sauny. Jak zmienią je wytyczne GIS?

Autor: Higma Service

Od 6 czerwca możemy korzystać z basenów i saun, ale wiele z nich wciąż nie spełnia wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jesteś właścicielem takiego obiektu? Potrzebujesz czasu, by zapoznać się z wytycznymi i wprowadzić je w życie? Omówimy najważniejsze zalecenia sandepidu i podpowiemy Ci, jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla użytkowników, by nie musieli obawiać się narażenia na COVID-19.

Baseny i sauny: ważne odległości

Osoby stojące w kolejce do kasy muszą zachowywać między sobą odległość 2 metrów. Przy kasie może znajdować się tylko jedna osoba. Pamiętaj o rozwieszeniu właściwych informacji na terenie obiektu i oznaczeniu na podłodze stref oczekiwania.

Podobnie wygląda sytuacja po wejściu na teren basenu i sauny. Użytkownicy muszą zachowywać między sobą dwumetrową odległość także w szatni, przebieralni, czy pod natryskiem. Przygotuj widoczne wskazówki, np. naklejki na podłodze lub stojące znaki.

Baseny i sauny: obowiązkowa dezynfekcja

Kluczyki lub bransoletki do szafek muszą być dezynfekowane po każdym kliencie. Regularnie dezynfekuj również powierzchnie wspólne i te, które są często dotykane (np. klamki, uchwyty szafek, włączniki światła, kurki baterii). Sanepid zaleca także dezynfekowanie szafek po każdym użytkowniku.

Pamiętaj, że jako właściciel obiektu jesteś zobowiązany zapewnić pracownikom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Zadbaj także o osoby mające bezpośredni kontakt z klientami, czyli o kasjerów i pracowników szatni. Prócz rękawiczek, dostarcz im maseczki lub przyłbice. Zamontuj także przesłonę, która odizoluje ich stanowisko pracy od osób czekających w kolejce.

Dezynfekcja dotyczy również klientów. Mają oni obowiązek zdezynfekować ręce przez wejściem na teren obiektu.

Baseny i sauny: gdzie umieścić dozowniki?

Umieść dozowniki z płynem do dezynfekcji przy wejściu na basen, w przebieralni, przy umywalkach i natryskach. Jeśli szukasz ekonomicznego rozwiązania, które zadba także o identyfikację wizualną Twojego obiektu, to przeczytaj o Stacji do Dezynfekcji Rąk.

Nie dezynfekuj natryskowo większych powierzchni przy użyciu środków zawierających alkohol. W ten sposób stwarzasz ryzyko podwyższenia stężenia par w powietrzu i możesz doprowadzić do wybuchu.

Dezynfekcja to jeden z najważniejszych obszarów działania naszej firmy i dlatego odsyłamy Cię do artykułu na temat tego, jak ją przeprowadzać. Sugerujemy także wybranie odpowiedniego środka do dezynfekcji, który będzie nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny. Zapoznaj się z naszą ofertą Soft Care Des E-Spray.

Baseny i sauny: krzesła i ławki

Usuń z poczekalni basenu krzesła i ławki. W ten sposób motywujesz użytkowników do szybszego opuszczenia obiektu i ograniczasz możliwość zakażenia koronawirusem.

Baseny i sauny: jak ustalić maksymalną liczbę użytkowników

Ustal, ile osób może przebywać w jednym czasie na basenie lub w saunie i pilnuj przepływu gości. Wielkość grupy zależy od wielkości obiektu, który prowadzisz. Według wytycznych GIS liczba osób, które korzystają z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia. Z jednego toru basenowego mogą korzystać nie więcej niż 4 osoby jednocześnie.

W saunie może znajdować się w tym samym czasie do 50% osób w stosunku do maksymalnej zajętości. Przykład? Jeśli sauna jest przeznaczona do użytku 10 osób, aktualnie może w niej przebywać maksymalnie 5 osób. Sauny, które nie zapewniają temperatury większej niż 60 stopni Celsjusza powinny zostać zamknięte.

Sandepid zaleca także równomierne rozmieszczenie kąpiących się osób. Zastanów się nad podzieleniem powierzchni basenu za pomocą lin lub pływaków na mniejsze części. W ten sposób łatwiej będzie Ci kontrolować ilość osób w danej części basenu. Pomoże to także gościom. Będą mieli jasność, czy spełniają określone normy.

COVID-19: Co z jacuzzi?

Jeśli mamy do czynienia z małymi nieckami i jacuzzi i zachowanie zalecanego dystansu społecznego nie jest możliwe, goście powinni korzystać z nich pojedynczo. Inaczej wygląda to w przypadku mieszkających ze sobą osób. Mogą one korzystać z powyższych udogodnień wspólnie.

Jeśli dotychczas nie prowadziłeś dezynfekcji małych niecek basenowych i jacuzzi związkami chloru, powinieneś to zmienić.

Pomożemy Ci spełnić wymogi!

Pomożemy Ci wypełnić wytyczne GIS, abyś mógł spokojnie otworzyć swój obiekt i zapewnić bezpieczeństwo swojemu zespołowi i klientom. Wszystkie wytyczne sanepidu znajdziesz tutaj. Razem z Tobą wybierzemy odpowiednie dozowniki i środki do dezynfekcji, zaplanujemy montaż i postawimy na wydajną technologię. Dodatkowo pobierz przewodnik dezynfekcji i mycia basenu.

Czekamy również na Twoje pytania. Odezwij się do nas pod numerem telefonu: 801 315 198. Zapisz się także do naszego newslettera, by otrzymywać od nas zawsze aktualne informacje.