W czasie pandemii koronawirusa większość fabryk i zakładów produkcyjnych wciąż działa na pełnych obrotach. Dlatego też ochrona zdrowia i zapewnienie odpowiednich warunków pracy nigdy nie było tak kluczowe jak dziś. Szczególnie biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje dla firmy w przypadku zdiagnozowania zakażenia u pracownika. Aby zachować bezpieczeństwo w branży produkcyjnej, niezbędne jest zapewnienie najwyższych standardów higienicznych całemu zespołowi. Ale to nie wszystko. Co jeszcze decyduje o odpowiednich warunkach pracy w zakładach produkcyjnych w trakcie pandemii?
Jak COVID-19 może rozprzestrzeniać się w Twojej firmie?
Jak zapewne dobrze wiesz, najprostszą drogą zakażenia jest droga kropelkowa, czyli np. kaszel czy kichanie. Dodatkowo bezpośredni kontakt z drugą osobą stanowi ryzyko zarażenia. Chodzi tu o podawanie ręki czy ogólnie rzecz biorąc kontakt fizyczny. Nie można również zapomnieć o przenoszeniu się wirusa przez przedmioty, szczególnie te często używane przez wszystkich pracowników – klamki, uchwyty, przyciski, poręcze itd. Dlatego tak istotna jest najwyższa dbałość o czystość i higienę w zakładzie. Chodzi tu oczywiście o prawidłową higienę rąk wśród pracowników (instrukcję mycia i dezynfekcji rąk możesz pobrać tutaj). Ponadto pamiętaj o częstszym, zoptymalizowanym czyszczeniu oraz dezynfekcji powierzchni. Bezpieczeństwo w branży produkcyjnej to także wdrożenie w zakładzie odpowiednich środków operacyjnych.
Bezpieczeństwo w branży produkcyjnej i higiena rąk
Jak powszechnie wiadomo, częste mycie rąk to jeden ze sposobów na zachowanie dobrego zdrowia. Twoi pracownicy zapewne mają tę świadomość, jednak warto przypominać im o tym w różnych formach. W związku z tym firma Tork przygotowała przydatną listę momentów, w których osoby pracujące w zakładach produkcyjnych powinny myć ręce. Kiedy według czołowego dostawcy środków higienicznych w Europie należy szczególnie dbać o higienę rąk? Między innymi po:
- korzystaniu z toalety,
- wyrzucaniu śmieci,
- spożywaniu posiłków i napojów,
- zdjęciu rękawic ochronnych,
- kichaniu, kasłaniu lub wycieraniu nosa.
A także na początku i końcu swojej zmiany oraz przerwy i podczas przemieszczania się między strefami.
6 najważniejszych środków operacyjnych
Oprócz częstego mycia rąk i dezynfekcji powierzchni, pracownicy powinni również zachować bezpieczne dystans. Określa się, że wynosi on minimum 1,5 metra. Jednak co, kiedy zachowanie takiej odległości jest niemożliwe? Wtedy należy zastosować 6 kluczowych środków operacyjnych w zakładzie:
- Stopniowa wymiana pracowników na zmianach – taki ruch pozwala zmniejszyć kontakt między pracownikami; w przerwach między zmianami powinny być czyszczone wszystkie miejsca, których pracownicy często dotykają.
- Więcej czasu między zmianami – zmniejszy to ilość pracowników w szatni w jednym czasie.
- Ustanowienie stref i tymczasowych obszarów roboczych – to również zmniejszenie możliwości interakcji pomiędzy stałymi grupami pracowników.
- Sprzęt ochronny – maseczki, przyłbice czy rękawiczki mogą ograniczyć ryzyko zakażenia.
- Ograniczenia personelu – przeanalizuj, jaka ilość osób jest niezbędna w trakcie procesu produkcyjnego.
- Instalacja przenośnych dozowników – może to pozytywnie wpłynąć na poziom higieny, a tym samym – bezpieczeństwo.
Mamy najlepsze rozwiązania higieniczne!
Jeśli poszukujesz najwyższej jakości rozwiązań higienicznych do swojej firmy, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać produkty najlepsze dla Twojego biznesu. Zadzwoń pod numer 774022050 lub skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
*Artykuł powstał na podstawie materiałów przygotowanych przez firmę Tork.