Bezpieczeństwo w branży produkcyjnej. 6 zaleceń

Autor: Higma Service

W czasie pandemii koronawirusa większość fabryk i zakładów produkcyjnych wciąż działa na pełnych obrotach. Dlatego też ochrona zdrowia i zapewnienie odpowiednich warunków pracy nigdy nie było tak kluczowe jak dziś. Szczególnie biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje dla firmy w przypadku zdiagnozowania zakażenia u pracownika. Aby zachować bezpieczeństwo w branży produkcyjnej, niezbędne jest zapewnienie najwyższych standardów higienicznych całemu zespołowi. Ale to nie wszystko. Co jeszcze decyduje o odpowiednich warunkach pracy w zakładach produkcyjnych w trakcie pandemii?

Jak COVID-19 może rozprzestrzeniać się w Twojej firmie?

Jak zapewne dobrze wiesz, najprostszą drogą zakażenia jest droga kropelkowa, czyli np. kaszel czy kichanie. Dodatkowo bezpośredni kontakt z drugą osobą stanowi ryzyko zarażenia. Chodzi tu o podawanie ręki czy ogólnie rzecz biorąc kontakt fizyczny. Nie można również zapomnieć o przenoszeniu się wirusa przez przedmioty, szczególnie te często używane przez wszystkich pracowników – klamki, uchwyty, przyciski, poręcze itd. Dlatego tak istotna jest najwyższa dbałość o czystość i higienę w zakładzie. Chodzi tu oczywiście o prawidłową higienę rąk wśród pracowników (instrukcję mycia i dezynfekcji rąk możesz pobrać tutaj). Ponadto pamiętaj o częstszym, zoptymalizowanym czyszczeniu oraz dezynfekcji powierzchni. Bezpieczeństwo w branży produkcyjnej to także wdrożenie w zakładzie odpowiednich środków operacyjnych.

bezpieczeństwo w branży produkcyjnej

Bezpieczeństwo w branży produkcyjnej i higiena rąk

Jak powszechnie wiadomo, częste mycie rąk to jeden ze sposobów na zachowanie dobrego zdrowia. Twoi pracownicy zapewne mają tę świadomość, jednak warto przypominać im o tym w różnych formach. W związku z tym firma Tork przygotowała przydatną listę momentów, w których osoby pracujące w zakładach produkcyjnych powinny myć ręce. Kiedy według czołowego dostawcy środków higienicznych w Europie należy szczególnie dbać o higienę rąk? Między innymi po:

 • korzystaniu z toalety,
 • wyrzucaniu śmieci,
 • spożywaniu posiłków i napojów,
 • zdjęciu rękawic ochronnych,
 • kichaniu, kasłaniu lub wycieraniu nosa.

A także na początku i końcu swojej zmiany oraz przerwy i podczas przemieszczania się między strefami.

6 najważniejszych środków operacyjnych

Oprócz częstego mycia rąk i dezynfekcji powierzchni, pracownicy powinni również zachować bezpieczne dystans. Określa się, że wynosi on minimum 1,5 metra. Jednak co, kiedy zachowanie takiej odległości jest niemożliwe? Wtedy należy zastosować 6 kluczowych środków operacyjnych w zakładzie:

 1. Stopniowa wymiana pracowników na zmianach – taki ruch pozwala zmniejszyć kontakt między pracownikami; w przerwach między zmianami powinny być czyszczone wszystkie miejsca, których pracownicy często dotykają.
 2. Więcej czasu między zmianami – zmniejszy to ilość pracowników w szatni w jednym czasie.
 3. Ustanowienie stref i tymczasowych obszarów roboczych – to również zmniejszenie możliwości interakcji pomiędzy stałymi grupami pracowników.
 4. Sprzęt ochronny – maseczki, przyłbice czy rękawiczki mogą ograniczyć ryzyko zakażenia.
 5. Ograniczenia personelu – przeanalizuj, jaka ilość osób jest niezbędna w trakcie procesu produkcyjnego.
 6. Instalacja przenośnych dozowników – może to pozytywnie wpłynąć na poziom higieny, a tym samym – bezpieczeństwo.

 

Mamy najlepsze rozwiązania higieniczne!

Jeśli poszukujesz najwyższej jakości rozwiązań higienicznych do swojej firmy, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać produkty najlepsze dla Twojego biznesu. Zadzwoń pod numer 774022050 lub skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

*Artykuł powstał na podstawie materiałów przygotowanych przez firmę Tork.