Bezpieczny powrót do szkół. Jak się przygotować?

Autor: Higma Service

Jeszcze do niedawna zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądała edukacja dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2020/2021. Wczorajsza konferencja Ministerstwa Edukacji Narodowej rozwiała wątpliwości. Zgodnie z przedstawionymi informacjami, już 1 września uczniowie wrócą do szkół. Jak rysuje się nowa rzeczywistość uczniów i nauczycieli? Jakie zalecenia i rekomendacje przedstawił Główny Inspektorat Sanitarny? I w końcu jak zorganizować bezpieczny powrót do szkół?

Powrót do szkół – trzy warianty

Ostatnie dni pokazały, że koronawirus wciąż stanowi bardzo duży problem. Mimo zapowiedzi jakoby wirus miał odpuścić w trakcie ciepłych, letnich miesięcy, z dnia na dzień przybywa zakażonych osób w Polsce. Dlatego też MEN przygotowało trzy warianty nauczania w przypadku wystąpienia zakażenia na danym terenie.

warianty edukacji

 

Bezpieczny powrót do szkół. Wytyczne GIS

Na stronie internetowej GIS dostępny jest również dokument do pobrania, zawierający wytyczne dla szkół (szczegółowe informacje zostaną niebawem opracowane i podane do informacji publicznej). Obejmują one takie obszary jak sposób organizacji zajęć, higiena, czyszczenie i dezynfekcja powierzchni i pomieszczeń czy sposób postępowania w wypadku zakażenia koronawirusem wśród uczniów, kadry i pracowników administracyjnych.

Przede wszystkim higiena!

Nie jest zaskoczeniem, że jako najważniejsze zalecenie GIS podał skrupulatne przestrzeganie zasad higieny. Chodzi oczywiście o częste i dokładne mycie rąk, zasłanianie nosa i ust w trakcie kaszlu czy kichania, a także obowiązek zasłaniania nosa i ust przez osoby z zewnątrz, które wchodzą na teren placówki. Uczniowie nie będą mieli obowiązku noszenia maseczek w trakcie zajęć. Bardzo istotny element to także regularne czyszczenie i dezynfekowanie powierzchni.

Jak przygotować placówkę na nowy rok szkolny?

Jak widzisz, najważniejsze jest zapewnienie najwyższych standardów higienicznych w szkole. Pomyśl o tym, jaką drogę przybywa uczeń czy pracownik od samego wejścia do budynku. Jakie są miejsca newralgiczne? Co możesz udoskonalić? Aby zapewnić bezpieczne warunki już od wejścia, umieść przy drzwiach wejściowych stację do dezynfekcji rąk. Pamiętaj też, aby uzupełniać ją tylko sprawdzonymi środkami do dezynfekcji, gdyż na rynku dostępne są niestety także preparaty wątpliwej jakości. Mogą one mieć szkodliwy wpływ na zdrowie użytkowników. Podobnie jest ze środkami do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni. W trakcie pandemii niedopuszczalne są jakiekolwiek zaniedbania w tym obszarze, a same preparaty muszą wykazywać się przetestowanym działaniem biobójczym.

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjnych, pomyśl o wymianie suszarek do rąk na dozowniki do ręczników papierowych. O tym, dlaczego powinniśmy zrezygnować z używania suszarek elektryczny, szczególnie w dobie pandemii, możesz przeczytać tutaj.

Jak radzi MEN, na podstawi wytycznych GIS przygotuj wewnętrzne regulaminy i polityki, które będą szczegółowo określały nowy sposób funkcjonowania placówki. Zapoznaj z nimi uczniów i pracowników, a także rodziców. Wszystkie te działania z pewnością wpłyną zaufanie i poczucie bezpieczeństwa w Twojej szkole.

 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Jeśli jesteś na naszej stronie, być może wiesz, ze jesteśmy ekspertami w dziedzinie czystości i higieny. Jeśli trafiłeś tu przypadkowo, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Z chęcią pomożemy zapewnić najwyższe standardy higieniczne w Twojej placówce edukacyjnej. Zadzwoń pod numer 774022050 lub skontaktuj się z naszym Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!