Dezynfekcja rąk. Jak wykonywać ją poprawnie?

Autor: Higma Service

Czy wiesz, że najwięcej bakterii i wirusów przenosi się przez dłonie? W ten sposób chwytają się nas wszelkie infekcje i choroby, którymi często zarażamy najbliższe otoczenie. Co można zrobić, aby tego uniknąć? Oczywiście należy pamiętać o właściwej higienie rąk – to podstawa walki o zdrowie i dobre samopoczucie. Jednak nie polega ona tylko na myciu, gdyż dłonie bez zarazków to po prostu zdezynfekowane dłonie. Kto powinien wykonywać tę czynność każdego dnia? Jak wygląda prawidłowa dezynfekcja rąk? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Kto powinien dezynfekować dłonie codziennie?

Zacznijmy od ciekawostki. Otóż możliwe, że nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale prawdopodobnie w tym momencie masz na dłoniach aż 5 milionów bakterii! Co więcej, “podajesz je” dalej… Taka informacja może przerazić, ale mimo wszystko warto mieć tę świadomość. Na pewno byłoby mniej przypadków zachorowań, gdyby wszyscy, kilka razy dziennie dezynfekowali dłonie. Jednak realnie patrząc wiemy, że ten ideał jest trudny do osiągnięcia. Natomiast są osoby zobligowane do tej czynności każdego dnia. Dotyczy to takich zawodów, jak np. lekarz, pielęgniarka, położna, ale również fryzjer, kosmetolog czy manicurzystka. Dlaczego? Ponieważ w trakcie wykonywania swojej pracy stykają się z różnego rodzaju zarazkami, które w żadnym wypadku nie powinny być rozprzestrzeniane. Dlatego też prawidłowa dezynfekcja dłoni musi być w tutaj czynnością prawie tak odruchową jak oddychanie. To wnioski, które płyną nie tylko z wiedzy powszechnej, ale są także poparte naukowo. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHOdezynfekcja jest jednym z 5 momentów, wyszczególnionych jako kluczowe dla higieny rąk.

Dezynfekcja rąk. Instrukcja do pobrania

Tutaj możesz pobrać instrukcję prawidłowej dezynfekcji rąk, przygotowaną przez firmę Tork. Jak widać w instrukcji, wystarczy, że poświęcisz jedynie minutę, podczas której wykonasz 8 kroków, a zadbasz o zdrowie swoje i osób, z którymi masz styczność na co dzień.

Wyżej wspomnieliśmy o osobach, które powinny dezynfekować dłonie każdego dnia. Najczęściej pracują one w takich miejscach, jak, np. szpitale, przychodnie, sanatoria i uzdrowiska, zakłady opiekuńczo-lecznicze, gabinety kosmetyczne czy salony fryzjerskie. Są to miejsca, w których ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów jest bardzo wysokie, dlatego aż 90% czynności powinno opierać się tu na użyciu antyseptyku.

Dlatego też warto używać tylko produktów sprawdzonych w działaniu, które najlepiej spełnią swoje zadanie, a przy okazji nie wysuszą skóry dłoni. W związku z tym rekomendujemy produkty do dezynfekcji Tork, które doskonale zdezynfekują dłonie i pozostawią skórę nawilżoną. Możesz ich używać na co dzień w domu, biurze czy podróży, a także do profesjonalnej dezynfekcji, np. w salonie kosmetycznym. Co istotne, marka proponuje różnego rodzaju systemy, rodzaje i pojemności i dezynfekcji. Ofertę produktów Tork do dezynfekcji dłoni znajdziesz TUTAJ.

Zadzwoń do Działu Obsługi Klienta i zamów dezynfekcję. Tel. 801 315 198