Jak bezpiecznie sprzątać hotelowe strefy wellness i spa?

Autor: Higma Service

Jak sprzątać strefy wellness i spa? Jak robić to bezpiecznie?

Od 8 maja możliwe jest funkcjonowanie hoteli z zastrzeżeniem, że obłożenie nie może być wyższe niż 50%. Na razie ten stan ma być utrzymany do 5 czerwca( wg. informacji zamieszczonej na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia )

Duża liczba obiektów hotelowych w celu zapewnienia gościom najlepszych warunków pobytu posiada strefy wellness & spa.

Aby dobrze przygotować się na sezon urlopowy warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego sprzątania stref wellness i spa. Należy przygotować odpowiednie procedury dotyczące ich sprzątania, tak aby zapewnić bezpieczeństwo gościom i pracownikom.

Każdy pracownik strefy wellness i spa powinien mieć dostęp do środków ochrony, takich jak maseczka, rękawiczki jednorazowe, płyn do dezynfekcji. Pracownicy housekeepingu, którzy dbają o czystość w części rekreacyjnej obiektu powinni być także przeszkoleni i zapoznani z procedurami mycia i dezynfekcji pomieszczeń. Najlepiej zacząć od podstaw- prawidłowego mycia rąk.

Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby, która będzie pełniła dyżur i na bieżąco przeprowadzała dezynfekcję pomieszczeń, urządzeń i wyposażenia.

Przed wejściem do części relaksacyjnej powinny zostać umieszczone stacje do dezynfekcji dłoni. Dostępne dla każdego, najlepiej w systemie bezdotykowym, np. Intellicare

W pomieszczeniach typu sale fitness, siłownie powinien być dostępny środek do dezynfekcji powierzchni lub inne rozwiązanie, które będzie możliwe do użycia, np. mycia i dezynfekcji uchwytów, poręczy, materacy np. Oxivir Excel Wipes

Do sprzątania należy używać innego sprzętu niż do dezynfekcji- np. ściereczki lub mopy kodowane kolorami. Oczywiście należy je regularnie prać.

W strefach basenowych konieczna jest regularna dezynfekcja leżaków. Jeden z pomysłów to rezerwacja leżaka dla konkretnej osoby. Leżaki mogą być też wydawane gościom przy wejściu na strefę spa a po wyjściu zabieranie, myte i dezynfekowane.

Personel sprzątający powinien regularnie myć i dezynfekować wszystkie powierzchnie kontaktowe, tzn. baterie prysznicowe, klamki, uchwyty, poręcze, powierzchnie szafek i półki blaty recepcyjne. W zależności od liczby korzystających osób powinno się to robić minimum raz na 4 godziny. Optymalnie jest to robić co godzinę.

Bieliznę i ręczniki używane przez gości należy prać w temperaturze min. 60oC.

Należy także pamiętać o codziennym praniu odzieży roboczej pracowników. Pomieszczenia gospodarcze należy wyposażyć w instrukcje mycia i dezynfekcji poszczególnych stref. Dobrą praktyką będzie poinformowanie gości jak dba się o ich bezpieczeństwo. Może to być informacja przed wejściem lub w folderze reklamowym obiektu.

Poniżej znajdują się procedury sprzątania przygotowane przez firmę Diversey, które dotyczą nie tylko stref wellness i spa, ale także innych części w obiekcie hotelowym.

Procedury sprzątania dla hotelu

Jeśli poszukujesz najwyższej jakości rozwiązań do swojego hotelu, chcesz wiedzieć nie tylko jak bezpiecznie sprzątać hotelowe strefy wellness i spa, ale także inne obiekty lub miejsca, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać produkty najlepsze dla Twojego biznesu. Zadzwoń pod numer 774022050 lub skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.