Jak dezynfekować maseczki wielorazowe?

Autor: Higma Service

Odkąd naszemu życiu towarzyszy widmo koronawirusa, wszyscy mierzymy się z różnego rodzaju niedogodnościami. Czy to prywatnie, czy zawodowo. Jedno z takich utrudnień to noszenie maseczek ochronnych. Jeżeli odpowiadasz w firmie za kwestie bezpieczeństwa i higieny lub po prostu chcesz dowiedzieć się, jak dezynfekować maseczki wielorazowe, ten artykuł jest dla Ciebie.

Nieczyszczone maseczki, czyli duże zagrożenie

Zacznijmy od podstawowego podziału maseczek na jednorazowe i wielokrotnego użytku. Najważniejsza zasada brzmi: jednorazowej maseczki możesz użyć tylko raz! Tych artykułów nie pierzemy, nie zakładamy ponownie, tylko wyrzucamy do śmietnika od razu po zdjęciu z twarzy. Natomiast maseczki wielorazowe, jak sama nazwa wskazuje, nadają się do kilkukrotnego użytkowania. Wiążą się z tym jednak pewne zasady. Otóż zdecydowanie niewskazane jest noszenie jednej maseczki, np. przez kilka dni. Ten rodzaj ochrony również należy dezynfekować, czyli prać. Dlaczego tak ważne jest, aby używana maska ochronna była czysta? Ponieważ w innym wypadku możemy szkodzić sobie i innym. Jeśli przechodzisz chorobę koronawirusową bezobjawowo, to przez brudną maseczkę zdecydowanie łatwiej zarazisz inne osoby. Ponadto wilgotne i ciepłe środowisko, które w trakcie oddychania tworzy się na maskach, to raj dla różnego rodzaju zarazków. Wdychanie ich może powodować, np. alergie i inne choroby układu oddechowego.

Jak dezynfekować maseczki wielorazowe?

Pisaliśmy już, że maseczka wielokrotnego użytku nie może być noszona zbyt długo. Oznacza to tyle, że powinieneś ją ściągnąć, gdy zrobi się wilgotna. Następnie umieść maskę w woreczku foliowym i wyjmij dopiero w momencie prania. Jak już zostało wyżej wspomniane, najprostszą metodą dezynfekcji maseczek wielokrotnego użytku jest właśnie pranie w odpowiedniej temperaturze. W zależności od materiału z jakiego został wykonany produkt, możesz dodatkowo wyprasować lub wygotować maskę, gdy ta wyschnie. Dotyczy to najczęściej maseczek bawełnianych. W przypadku np. polipropylenu wystarczy pranie w temperaturze 60°C. Zwróć uwagę na zalecenia podane na opakowaniu. Pamiętaj też, aby nie łączyć maseczek z innym praniem, np. z poszwami w przypadku hotelu.

Co jeszcze jest ważne?

Noszenie maseczek ochronnych bywa uciążliwe, jednak warto pamiętać, że możemy w ten sposób ochronić naszych gości czy klientów. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób zakładasz i zdejmujesz maseczkę. Dlatego na podstawie informacji podawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny przygotowaliśmy instrukcję, którą możesz wydrukować i umieścić w widocznym miejscu w firmie. Pokaż swoim pracownikom i klientom, że troszczysz się o ich bezpieczeństwo. Aby pobrać instrukcję, kliknij TUTAJ. Pamiętaj, że równie istotna jest prawidłowa higiena rąk, czyli mycie i dezynfekcja dłoni. To niby oczywiste, jednak warto nieustannie budować świadomość i dobre nawyki wśród zespołu czy gości.

 

Chcesz być na bieżąco z profesjonalnymi artykułami o czystości i higienie? Zapisz się do naszego newslettera (z panelu po prawej stronie).

Bądź na bieżąco!

Nasz newsletter to m.in. informacje o promocjach, wartościowe artykuły branżowe i produktowe. Wiadomości wysyłamy maksymalnie 2 razy w miesiącu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną.

 

Bądź na bieżąco!

Nasz newsletter to m.in. informacje o promocjach, wartościowe artykuły branżowe i produktowe. Wiadomości wysyłamy maksymalnie 2 razy w miesiącu.

Wyrażam zgode na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną.