Jak zabezpieczać i pielęgnować PVC

Autor: Higma Service

W wielu firmach i instytucjach podłogi wykonane są z PCV.  Jest to podłoże praktyczne i higieniczne. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować taką podłogę.

PCV, czyli co?

Wykładziny PCV są wykładzinami sztucznymi, które mogą występować np. pod postacią rolek lub płytek. Wykładziny PCV są bardziej odporne na stosowane preparaty chemiczne, nie są tak wrażliwe na alkalia jak wykładziny z linoleum. W związku z tym, można tutaj stosować chemię o wyższym pH.

 

Czego będziemy potrzebować?

Do prac związanych z doczyszczaniem i zabezpieczaniem PCV przygotuj:

  • szorowarkę jednotarczową (max. 200 obr./min) lub maszynę szorująco-zbierającą,
  • odkurzacz do zbierania brudu,
  • pad czerwony lub niebieski – w zależności od zabrudzeń wykładziny,
  • pad ręczny czerwony lub niebieski – do wykańczania trudno dostępnych powierzchni takich jak cokoły czy narożniki,
  • mop sznurkowy,
  • wiadro z wyciskarką,
  • mop do nakładania powłoki,
  • środki chemiczne: strippery Taski Jontec No.1, Taski Jontec Futur, Tana Linax Extreme oraz powłoki np. Taski Jontec Eternum, Taski Jontec ESD, Tana Longlife diamond.

Instrukcja czyszczenia PCV

Podobnie jak w przypadku linoleum pracę rozpoczynamy od usunięcia luźnego brudu z powierzchni. Najlepiej za pomocą odkurzacza. W przypadku dużych powierzchni, najlepiej podzielić podłogę na fragmenty (np. po 20 m2), co znacznie ułatwi pracę.

Po usunięciu brudu należy przygotować roztwór ze stippera czyli środka do zdzierania powłok. Postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Nałóż roztwór na powierzchnię i zostaw go na 10-20 minut.

Następnie przejdź do szorowania za pomocą maszyny. Wykorzystaj pad czerwony lub, w przypadku ciężkich zabrudzeń, niebieski. Trudno dostępne miejsca doczyść padem ręcznym. Zabrudzenia zbierz odkurzaczem na mokro lub użyj ssawy w maszynie czyszczącej.

Następnie zneutralizuj powierzchnię za pomocą wody i mopa. Pozwól jej wyschnąć, a następnie nałóż powłokę np. Taski Jontec Eternum lub Taski Jontec Matt. Powłokę należy nałożyć 3-4 razy w zależności od potrzeb.

 

Dłuższa żywotność i łatwiejsze czyszczenie

Taka procedura gwarantuje dłuższą żywotność podłogi oraz łatwiejsze bieżące utrzymanie czystości, dlatego warto poświecić czas na pielęgnację podłóg – nie tylko tych z PVC.

Więcej informacji na temat technologii czyszczenia podłóg otrzymasz od Regionalnych Kierowników Sprzedaży oraz w Biurze Obsługi Klienta (tel. 801 315 198). Zapraszamy również do naszych tekstów dotyczących czyszczenia linoleum i krystalizacji podłogi.

Możesz także zapisać się do naszego newslettera. Wysyłamy tylko wartościowe treści.