Koronawirus: jak się zabezpieczyć? Profilaktyka, objawy

Autor: Higma Service

Koronawirus z Chin rozprzestrzenia się w wielu miejscach świata. Potwierdzono już przypadki zachorowań w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, a także w Europie – we Francji i w Niemczech.  Zdecydowanie nie jest to powód do radości, ale panika także niewiele tu pomoże. Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem? Jakie są objawy? I czym właściwie jest koronawirus? Odpowiadamy poniżej. 

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to rodzaj wirusów, których nosicielami mogą być ssaki (również ludzie) i ptaki. Jeśli chodzi o koronawirusy zwierzęce, to mogą one powodować choroby układu nerwowego, oddechowego, narządów wewnętrznych czy układu pokarmowego. Natomiast pierwsze szczepy tego rodzaju wirusów (B814), występujące u ludzi, zostały zidentyfikowane w latach 60. XX wieku. Osobny rodzaj koronawirusa zdiagnozowano w 2002 roku w Chinach, który przyczynił się wtedy do wielu zachorowań na zespół ciężkiej niewydolności oddechowej, w wyniku której zmarło 775 osób. Występują również inne, łagodniejsze odmiany koronawirusów, będących najczęstszą przyczyną przeziębień. W grudniu 2019 roku zidentyfikowano kolejny szczep tego wirusa – 2019-nCoV, przez który dotychczas w Chinach zmarło 349 osób, a liczba zakażonych to 5974.

koronawirus

 

Wytyczne dla podróżujących i objawy

Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat zawierający wytyczne dla osób, które wracają z podróży do Chin. Resort zdrowia podaje także wskazówki dla oddziałów zakaźnych w szpitalach. Jakie są objawy zakażenia? Jak się zachować? Zgodnie z zaleceniami, jeśli temperatura Twojego ciała wynosi ponad 38°C, kaszlesz, masz duszności i w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobami, które były tam w tym czasie – powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Resort podkreśla, że kluczowy jest tu pobyt w Chinach lub kontakt z osobą, która tam przebywała. Ponadto przypomina w komunikacie, że trwa sezon wysokiej zachorowalności na grypę, która daje bardzo podobne objawy, stąd prośba o spokój i niewyciąganie pochopnych wniosków.

Koronawirus – jak się zabezpieczyć?

Główny Inspektorat Sanitarny podaje informacje, jakie zachowania mogą uchronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Najważniejszym elementem profilaktyki jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Pamiętaj, aby:

  • myć ręce przy użyciu wody i mydła,
  • stosować chusteczki jednorazowe,
  • zasłaniać twarz podczas kaszlu czy kichania,
  • unikać zatłoczonych miejsc.

W zachowaniu wysokiego poziomu higieny bezsprzecznie pomaga dezynfekcja dłoni. Warto o niej pamiętać, szczególnie przebywając w miejscach publicznych jak szkoła czy praca. W związku z tym dołączamy instrukcje prawidłowego mycia rąk oraz prawidłowej dezynfekcji dłoni w formie PDF, które warto umieścić, np. w pracy, w dostępnym dla wszystkich miejscu. Możesz pobrać je klikając poniższe linki:

dezynfekcja

Dezynfekcja – dlaczego warto?

Oprócz właściwej dezynfekcji dłoni, ważna jest także dostępność środków odkażających. Gdyby w każdej firmie czy miejscu użytku publicznego obecne były, np. stojaki do dezynfekcji, to zachorowalność na wiele chorób zakaźnych byłaby zdecydowanie niższa. Taki stan ma duży wpływ, np. na absencje chorobowe pracowników, a także ich wydajność. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu Twojego zespołu, zadzwoń do nas. Podpowiemy, co i jak zrobić, by ograniczyć zachorowania i tym samym wpłynąć na wyniki firmy. Skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży lub Biurem obsługi Klienta pod numerem 801 315 198. Spodobał Ci się ten artykuł? By być na bieżąco z publikacjami HS, polub nas na Facebooku!