Linoleum: różne typy linoleum

Autor: Higma Service

W jednym z poprzednich artykułów doradzaliśmy, jak krystalizować podłogi. Tym razem pokażemy Ci, jak dobrze zadbać o podłogę wykonaną z linoleum. Czy wiesz, że wymaga ona specjalnego traktowania?

linoleum PCV – Zabezpieczanie i pielęgnacja

Do prac związanych z doczyszczaniem i zabezpieczaniem linoleum będzie nam potrzebna szorowarka jednotarczowa (max. 200 obr./min) lub maszyna szorująco-zbierająca wraz padem czerwonym lub brązowym w zależności od zabrudzeń. Ponadto przyda się odkurzacz do zbierani brudu, pad ręczny (czerwony lub niebieski) do wykańczania trudno dostępnych miejsc, mop sznurkowy, wiadro z wyciskarką oraz mop do nakładania powłoki. Jakich środków chemicznych użyć? Polecamy Taski Jontec LinoSafe, Taski Jontec LinoBase oraz Taski Jontec LinoTop.

Linoleum do podłogi. Idealne do kuchni i łazienki

Jeśli w pomieszczeniu posiadamy ogrzewanie podłogowe, pamiętajmy, by je wyłączyć. Następnie zamiatamy powierzchnię roboczą, usuwamy luźne odpadki i brud. Podłogę staramy się podzielić na mniejsze odcinki robocze, które będziemy doczyszczać (np. po 20 m2). W calu zabezpieczenia powierzchni, której nie chcemy zabrudzić, używamy taśmy Zorba.

Czas na przygotowanie roztworu preparatu Taski Jontec LinoSafe. W zależności od stopnia zabrudzenia stężenie roztworu będzie wynosiło od 10% do 20%. Wydajność 1 litra roztworu roboczego to 10-20 m2.

Rozprowadzamy roztwór roboczy na powierzchni roboczej i pozostawiamy go na 10-20 minut. Nie możemy dopuścić do jego wyschnięcia!

Po upływie wyznaczonego czasu rozpoczynamy szorowanie maszyną jednotarczową lub szorująco-zbierającą bez włączonej ssawy, wyposażoną w pad czerwony. W przypadku mocniejszych zabrudzeń możemy użyć pada niebieskiego lub w ostateczności brązowego. Powierzchnie trudno dostępne doczyszczamy ręcznie.

Rozpuszczone zabrudzenia zbieramy odkurzaczem na mokro lub przypadku maszyny szorująco-zbierającej włączamy ssawę.

Przechodzimy na kolejny odcinek roboczy podłogi, zaś druga osoba w tym czasie neutralizuje pierwszy odcinek za pomocą czystej wody i mopa. Neutralizację wykonujemy dwa razy.

W powyższy sposób działamy na kolejnych odcinkach roboczych aż do doczyszczania całej podłogi. Pamiętajmy, że po doczyszczeniu podłoga musi być zneutralizowana i sucha! Niektóre rodzaje linoleum potrafią schnąć 24 godziny. W przypadku ogrzewania podłogowego lub letniej pogody proces ten może ulec skróceniu do 2-4 godzin. Ważne jest jednak, by pamiętać, że linoleum, które wygląda na suche, w dolnych warstwach potrafi być jeszcze wilgotne. Gdybyśmy wówczas włączyli ogrzewanie, wilgoć będzie parowała i może zniszczyć położoną na wierzchu powłokę!

Po wyschnięciu powierzchni stosujemy preparat Taski Jontec LinoBase – będzie to pierwsza warstwa, gruntująca. Preparat rozprowadzamy równomiernie, równoległymi do siebie pasami. Możemy użyć klamry lub mopu do powłok. Po zastosowaniu odczekujemy 45 minut.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy Taski Jontec LinoBase, stosujemy preparat Taski Jontec LinoTop. Podobnie jak przy LinoBase, powłokę rozprowadzamy równomiernie, zachodzącymi na siebie pasami, poprzecznie do warstwy LinoBase.

Po około 30-60 minutach (w zależności od temperatury zewnętrznej) rozkładamy drugą warstwę preparatu LinoTop, poprzecznie do poprzedniej, zachodzącymi na siebie pasami.

Po kolejnych 30-60 minutach sprawdzamy, czy podłoga jest gotowa do użycia. Sprawdzamy, czy jest sucha na całej powierzchni i czy się nie klei.

Proces zakończony? Pamiętaj, by dokładnie umyć narzędzia pracy (mop, pady, wiadra) w ciepłej wodzie. W celu utwardzenia powłoki możesz ją dodatkowo przepolerować po 72 godzinach. Następnie zalecamy mycie preparatami Taski Jontec 300 na przemian z Taski Jontec Extra, Taski Jontec Tensol lub Taski Jontec Combi.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniej technologii zabezpieczania i pielęgnacji podłogi? Skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży lub z Biurem Obsługi Klienta (tel. 801 315 198). Pobierz również naszą podręczną instrukcję pielęgnacji linoleum.

Chcesz otrzymywać na bieżąco przydatne informacje? Kliknij i zapisz się do newslettera.

Bądź na bieżąco!

Nasz newsletter to m.in. informacje o promocjach, wartościowe artykuły branżowe i produktowe. Wiadomości wysyłamy maksymalnie 2 razy w miesiącu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną.

FreshMail.pl
 

Bądź na bieżąco!

Nasz newsletter to m.in. informacje o promocjach, wartościowe artykuły branżowe i produktowe. Wiadomości wysyłamy maksymalnie 2 razy w miesiącu.

Wyrażam zgode na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną.

FreshMail.pl