Linoleum przemysłowe

Autor: Higma Service

W jednym z poprzednich artykułów doradzaliśmy, jak krystalizować podłogi. Tym razem pokażemy Ci, jak dobrze zadbać o podłogę wykonaną z linoleum. Czy wiesz, że wymaga ona specjalnego traktowania?

linoleum PCV – Zabezpieczanie i pielęgnacja

Do prac związanych z doczyszczaniem i zabezpieczaniem linoleum będzie nam potrzebna szorowarka jednotarczowa (max. 200 obr./min) lub maszyna szorująco-zbierająca wraz padem czerwonym lub brązowym w zależności od zabrudzeń. Ponadto przyda się odkurzacz do zbierani brudu, pad ręczny (czerwony lub niebieski) do wykańczania trudno dostępnych miejsc, mop sznurkowy, wiadro z wyciskarką oraz mop do nakładania powłoki. Jakich środków chemicznych użyć? Polecamy Taski Jontec LinoSafe, Taski Jontec LinoBase oraz Taski Jontec LinoTop.

Linoleum Przemysłowe do podłogi. Idealne do kuchni i łazienki

Jeśli w pomieszczeniu posiadamy ogrzewanie podłogowe, pamiętajmy, by je wyłączyć. Następnie zamiatamy powierzchnię roboczą, usuwamy luźne odpadki i brud. Podłogę staramy się podzielić na mniejsze odcinki robocze, które będziemy doczyszczać (np. po 20 m2). W calu zabezpieczenia powierzchni, której nie chcemy zabrudzić, używamy taśmy Zorba.

Czas na przygotowanie roztworu preparatu Taski Jontec LinoSafe. W zależności od stopnia zabrudzenia stężenie roztworu będzie wynosiło od 10% do 20%. Wydajność 1 litra roztworu roboczego to 10-20 m2.

  • Rozprowadzamy roztwór roboczy na powierzchni roboczej i pozostawiamy go na 10-20 minut. Nie możemy dopuścić do jego wyschnięcia!
  • Po upływie wyznaczonego czasu rozpoczynamy szorowanie maszyną jednotarczową lub szorująco-zbierającą bez włączonej ssawy, wyposażoną w pad czerwony. W przypadku mocniejszych zabrudzeń możemy użyć pada niebieskiego lub w ostateczności brązowego. Powierzchnie trudno dostępne doczyszczamy ręcznie.
  • Rozpuszczone zabrudzenia zbieramy odkurzaczem na mokro lub przypadku maszyny szorująco-zbierającej włączamy ssawę.
  • Przechodzimy na kolejny odcinek roboczy podłogi, zaś druga osoba w tym czasie neutralizuje pierwszy odcinek za pomocą czystej wody i mopa. Neutralizację wykonujemy dwa razy.

W powyższy sposób działamy na kolejnych odcinkach roboczych aż do doczyszczania całej podłogi. Pamiętajmy, że po doczyszczeniu podłoga musi być zneutralizowana i sucha! Niektóre rodzaje linoleum potrafią schnąć 24 godziny. W przypadku ogrzewania podłogowego lub letniej pogody proces ten może ulec skróceniu do 2-4 godzin. Ważne jest jednak, by pamiętać, że linoleum, które wygląda na suche, w dolnych warstwach potrafi być jeszcze wilgotne. Gdybyśmy wówczas włączyli ogrzewanie, wilgoć będzie parowała i może zniszczyć położoną na wierzchu powłokę!

  • Po wyschnięciu powierzchni stosujemy preparat Taski Jontec LinoBase – będzie to pierwsza warstwa, gruntująca. Preparat rozprowadzamy równomiernie, równoległymi do siebie pasami. Możemy użyć klamry lub mopu do powłok. Po zastosowaniu odczekujemy 45 minut.
  • Po wyschnięciu pierwszej warstwy Taski Jontec LinoBase, stosujemy preparat Taski Jontec LinoTop. Podobnie jak przy LinoBase, powłokę rozprowadzamy równomiernie, zachodzącymi na siebie pasami, poprzecznie do warstwy LinoBase.
  • Po około 30-60 minutach (w zależności od temperatury zewnętrznej) rozkładamy drugą warstwę preparatu LinoTop, poprzecznie do poprzedniej, zachodzącymi na siebie pasami.
  • Po kolejnych 30-60 minutach sprawdzamy, czy podłoga jest gotowa do użycia. Sprawdzamy, czy jest sucha na całej powierzchni i czy się nie klei.

Proces zakończony? Pamiętaj, by dokładnie umyć narzędzia pracy (mop, pady, wiadra) w ciepłej wodzie. W celu utwardzenia powłoki możesz ją dodatkowo przepolerować po 72 godzinach. Następnie zalecamy mycie preparatami Taski Jontec 300 na przemian z Taski Jontec Extra, Taski Jontec Tensol lub Taski Jontec Combi.

Masz pytania? Potrzebujesz pomocy przy doborze odpowiedniej technologii zabezpieczania i pielęgnacji podłogi? Skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży lub z Biurem Obsługi Klienta (tel. 801 315 198). Pobierz również naszą podręczną instrukcję pielęgnacji linoleum.

Chcesz otrzymywać na bieżąco przydatne informacje? Kliknij i zapisz się do newslettera.