Naukowe dane na temat skuteczności oczyszczaczy powietrza

Autor: Higma Service

Temat czystego powietrza jest obecnie szeroko omawiany w życiu codziennym, publicystyce i nauce. Niedawno zorganizowaliśmy w Opolu konferencję dotyczącą czystego powietrza (przeczytaj naszą relację). Tym razem chcemy zaprezentować kilka naukowych badań dotyczących skuteczności oczyszczaczy powietrza.

Mniej szkodliwych pyłów

Jedno z badań przeprowadzone zostało w Pekinie, gdzie smog często daje się we znaki i zostało opublikowane 2018 roku przez zespół pod kierownictwem M. T Chu. W eksperymencie wykorzystano oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA. Do badania wybrano dwadzieścia domów mieszkalnych. Badano skład powietrza zarówno wewnątrz i na zewnątrz mieszkań. Pomiaru dokonano trzykrotnie. Po raz pierwszy na 24 godziny przed włączeniem oczyszczacza, a następnie po tym, jak urządzenie działało przez 24 godziny oraz 48 godzin. Najważniejszy wniosek dotyczył zmniejszenia ilości groźnego dla naszego zdrowia pyłu PM 2.5 już po 24 godzinach używania urządzenia.

Oczyszczacz powietrza – na zdrowie!

W badaniach przeprowadzonych w Kalifornii pod kierownictwem H. K. Park z Uniwersytetu w Stanford sprawdzono, czy działanie oczyszczaczy powietrza może wpłynąć pozytywnie na zdrowie dzieci chorych na astmę lub zmagających się z katarem alergicznym. W badaniu wzięły udział dwie grupy. Jedną z grup stanowiły domostwa, które używały oczyszczaczy powietrza. Dla porównania w drugiej, podobnej grupie, nie postawiono takich urządzeń. Cały eksperyment trwał 12 tygodni. W pierwszym dniu badania, a następnie po sześciu i po dwunastu tygodniach wykonano szereg testów medycznych badających m.in. dziecięcą astmę oraz częstość występowania kataru alergicznego. Wyniki pokazały, że po 12 miesiącach używania oczyszczaczy powietrza dzieci miały mniej oznak chorobowych i mniej dokuczał im katar. Natomiast w grupie, która nie używała oczyszczaczy, stan badanych dzieci pogorszył się. W badaniu tym mierzono również poziom pyłu PM 2.5 wewnątrz budynków. Okazało się, że zmniejszył się on średnio aż o 43%.

Inne badanie pokazało, że używanie oczyszczaczy powietrza jest związane z korzyściami dla układu krążenia i układu oddechowego. Przeprowadzone w Szanghaju badanie wykazało m.in. zmniejszenie stanów zapalnych oraz zmniejszenie ciśnienia krwi u osób, które przez 48 godzin miały włączone urządzenie do oczyszczania powietrza. Mierzono również poziom pyłu PM 2.5. W pomieszczeniach z oczyszczaczem powietrza zmniejszyła się jego ilość o średnio 57%.

To tylko kilka badań, które pokazują, że oczyszczacze powietrza są skuteczne w walce z pyłami, przyczyniają się do zmniejszenia objawów alergii i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Należy jednak pamiętać, że aby oczyszczacz działał skutecznie, ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia, dostosowanego do powierzchni oraz regularna wymiana filtrów.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem oczyszczacza do swojej firmy, zawsze możesz porozmawiać z naszym Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży, który doradzi Ci odpowiednie urządzenie.

Polecamy również inne artykuły:

Oddychamy rakotwórczym powietrzem. Co możemy z tym zrobić?

Bibliografia

Chen, R., Zhao, A., Chen, H., Zhao, Z., Cai, J., Wang, C., … & Li, T. (2015). Cardiopulmonary benefits of reducing indoor particles of outdoor origin: a randomized, double-blind crossover trial of air purifiers. Journal of the American College of Cardiology65(21), 2279-2287.

Chu, M. T., Dong, W., Chi, R., Pan, L., Li, H. Y., Hu, D. Y., … & Guo, X. B. (2018). Effects of high-efficiency particulate air purifiers on indoor fine particulate matter and its constituents in a district of Beijing during winter. Beijing da xue xue bao. Yi xue ban= Journal of Peking University. Health sciences50(3), 482-487.

Park, H. K., Cheng, K. C., Tetteh, A. O., Hildemann, L. M., & Nadeau, K. C. (2017). Effectiveness of air purifier on health outcomes and indoor particles in homes of children with allergic diseases in Fresno, California: A pilot study. Journal of Asthma54(4), 341-346.