Nowe obowiązki Klientów wynikające z używania środków chemicznych zawierających tzw. prekursory materiałów wybuchowych

Autor: Higma Service

Unia Europejska od ponad 10 lat reguluje dostęp do chemikaliów, które mogą być używane do produkcji materiałów wybuchowych w warunkach domowych. Ataki w Paryżu w listopadzie 2015 r. i w Brukseli w marcu 2016 r. uwydatniły potrzebę ulepszenia narzędzi do walki z terroryzmem, a w szczególności walki z materiałami wybuchowymi wytwarzanymi w warunkach domowych. Częste użycie improwizowanych materiałów wybuchowych podczas ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej i poza nią miało wpływ na sposób postrzegania tych łatwo dostępnych substancji chemicznych.

 

Prekursory materiałów wybuchowych są definiowane przez Unię Europejską jako “substancje chemiczne, które mogą być wykorzystywane do celów zgodnych z prawem, ale mogą być również wykorzystywane w sposób niewłaściwy do wytwarzania materiałów wybuchowych domowej roboty”. Nasi dostawcy, producenci środków do mycia i dezynfekcji, dostarczają produkty zawierające określone substancje (nadtlenek wodoru, kwas siarkowy lub kwas azotowy) w określonych stężeniach, które są klasyfikowane właśnie jako prekursory materiałów wybuchowych, uważane za główne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludności i infrastruktury.

 

Uważa się, że substancje tego typu wymagają ściślejszej kontroli, używanie ich do legalnych celów wymaga zezwolenia. Zapobiega to nadużyciom w kontekście poważnych przestępstw, terroryzmu i wojny.

W tym celu w 2021 roku wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego (UE) 2019/1148 w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych. Będzie ono miało znaczący wpływ również na naszych Klientów. Jako dystrybutor ww. preparatów, Higma Service musi się tej regulacji obowiązkowo podporządkować począwszy od 1 lutego 2021, aby nadal móc Państwu dostarczać i aby Państwo mogli stosować produkty zawierające prekursory materiałów wybuchowych.

W związku z tym, nasi Regionalni Kierownicy Sprzedaży oraz Dział Obsługi Klienta( infolinia 801 315 198) będzie udostępniał formularze- oświadczenia, które są Państwo zobligowani wypełnić i dostarczyć w przypadku zakupu preparatów zawierających prekursory materiałów wybuchowych.

 

Lista produktów zawierających prekursory materiałów wybuchowych dostępna jest u naszych Regionalnych Kierowników Sprzedaży oraz w Dziale Obsługi Klienta.

Pytania prosimy kierować pod adresem biuro@higma-service.pl  

Do pobrania ulotka informacyjna- prekursory materiałów wybuchowych

Bądź na bieżąco!

Nasz newsletter to m.in. informacje o promocjach, wartościowe artykuły branżowe i produktowe. Wiadomości wysyłamy maksymalnie 2 razy w miesiącu.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną.

 

Bądź na bieżąco!

Nasz newsletter to m.in. informacje o promocjach, wartościowe artykuły branżowe i produktowe. Wiadomości wysyłamy maksymalnie 2 razy w miesiącu.

Wyrażam zgode na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną.