Co oznacza skuteczność ekologiczna w Werner&Mertz?

Autor: Higma Service

„Integralne podejście do zrównoważonego rozwoju stanowi credo Werner & Mertz”, potwierdza Reinhard Schneider, prezes i właściciel Grupy Werner & Mertz. Nie jest to chwilowa moda, ekologiczny trend, ale 150 lat tradycji i rozwoju firmy, której wartości nigdy nie były tak ugruntowane jak obecnie.

Co jest tak naprawdę ekologiczne?

Obecnie na rynku spotykamy wiele firm, które promują się na ekologiczne firmy poprzez sprzedaż przyjaznych środowisku produktów. Niedoświadczony konsument może mieć problem z odszukaniem właściwych komunikatów, gdyż ekologiczne może być w tej chwili wszystko. Nawet profesjonalne środki czystości. Tutaj często pojawia się niedowierzanie, jak środek przeznaczony do mycia podłóg, sanitariatów czy innych powierzchni może być ekologiczny? Jak znaleźć takie produkty na rynku mając pewność, że ekologiczny przekaz nie jest tylko chwytem marketingowym, a filozofią firmy? Czy ekologię można połączyć ze skutecznością i wydajnością?

Warto sięgać po sprawdzone marki wywodzące się z przedsiębiorstw, które konsekwentnie realizują politykę zrównoważonego rozwoju od lat. Każdy aspekt działalności takiej firmy potwierdza, że produkty pochodzące od tej marki są na pewno wysokiej efektywności ekologicznej, dając równocześnie pewność co do skuteczności w wykorzystaniu. Takie produkty oferuje niemiecka firma Werner & Mertz.

Ekologiczne i skuteczne?

Są to produkty, których cykl życia jest maksymalnie zintegrowany z cyklem biologicznym. Brzmi bardzo ekologicznie i tajemniczo. Co to oznacza dla zwykłego konsumenta? Maksymalną minimalizację opadów i ponowne wykorzystanie materiałów. Obecny rozwój technologii daje duże możliwości w zakresie rozwoju ekologicznie skutecznych produktów, które prócz zapewnienia wydajności, spełniają także najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska.

Werner & Mertz  przeszło prestiżową certyfikację Cradle to Cradle (dosłownie „od kołyski do kołyski”). Podejście Cradle to Cradle ® w porównaniu z innymi oznakowaniami ekologicznymi wykracza poza obszar efektywności i zawiera wszystkie kluczowe elementy dla integralnie zrównoważonego projektowania produktu. To zmiana procesu produkcji w pozytywną siłę dla społeczeństwa i naszej planety. Ekologiczna skuteczność, która ogranicza krytyczne problemy wraz z ekologiczną efektywnością eliminującą w systemie Cradle to Cradle wszystkie problemy krytyczne to właśnie sposób firmy na „Robienie to, co robimy, we właściwy sposób”.  

Ekologiczna skuteczność i linia green care PROFESSIONAL

Wysoką skutecznością ekologiczną charakteryzuje się na pewno linia green care PROFESSIONAL firmy Werner & Mertz. Certyfikat Cradle to Cradle CertifiedCM na poziomie złotym potwierdza odpowiednie standardy związane z realizacją długofalowej polityki zrównoważonego rozwoju. Procedura certyfikacyjna została opracowana przez Prof. dr Michaela Braungarta oraz Williama McDonougha a następnie rozwinięta przez agencję EPEA (Environmental Protection Encouragement Agency) czyli Agencja na rzecz Zachęcania do Ochrony Środowiska z siedzibą w Hamburgu. Produkty z portfolio Werner & Mertz przeszły procedurę certyfikacyjną uwzględniające ważne dla środowiska aspekty:

  • bezpieczeństwo wykorzystanych materiałów (zarówno substancji zawartych w preparatach jak i opakowań)
  • zdolność do recyklingu w ramach cyklu biologicznego i technicznego
  • wykorzystanie w 100% odnawialnej energii w zakładach produkcyjnych
  • odpowiedzialne gospodarowanie wodą wraz z systemem oczyszczania
  • zaangażowanie w projekty związane z odpowiedzialnością społeczną i promowaniem bioróżnorodności.

W wyniku certyfikacji osiem produktów green care PROFESSIONAL (składające się z preparatu czyszczącego i opakowania) w obu formatach opakowań zostało uhonorowanych całościowym ZŁOTYM certyfikatem Cradle to Cradle certifiedCM  w 2013 roku. Oznacza to, że są pierwszymi profesjonalnymi środkami czyszczącymi na rynku, które potwierdzają taką wysoką jakość. Oceniając standarty związane z opakowaniami wszystkie produkty green care Professional  otrzymały SREBRNY certyfikat Cradle to Cradle certifiedCM.

Wysokiej jakości recykling

Koncepcja projektowania produktów opiera się na zasadzie maksymalizacji w wykorzystaniu materiałów: weź – zużyj – zregeneruj. Każdy produkt jest opracowywany w taki sposób, aby można było postępować zgodnie z założonym cyklem. Materiały wykorzystywane podczas produkcji są całkowicie bezpieczne i nadają się do wysokiej jakości recyklingu, który pozwala zachować jakość w cyklu technicznym oraz ochronę środowiska w cyklu biologicznym. Podczas planowania produkcji nie dopuszcza się do bezpowrotnej utraty zasobów oraz rozpoczynania nowego cyklu produktu z zupełnie nowymi materiałami.

Składniki, pigmenty czy inne dodatki wybierane są w taki sposób, aby wykluczyć toksyczność na każdym etapie użycia produktu oraz zagwarantować odzysk i ponowny udział w procesie produkcji. Takim przykładem jest wykorzystywanie ropy naftowej zgodnie z koncepcją Cradle to Cradle ®. Wykorzystywanie tego składnika do produkcji plastiku sprawia, że cały czas pozostaje w cyklu i nie jest bezpowrotnie spalana. Każdy proces produkcyjny oraz etap recyklingu powinien wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł, zapewniając w ten sposób ochronę środowiska.

Proces recyclingu w Werner&Mertz był wielokrotnie nagradzany. Butelka 1L produktu green care PROFESSIONAL TANET SR 15 została doceniona w 2016 nagrodą German Packaging Prize w kategorii Sustainability na poziomie Złotym, a w 2017 nagroda PackTheFuture Award. Firma jest pionierem opakowań tworzonych w 100% z recyklatu. Wyznaczanie nowych standardów zobowiązuje do międzynarodowej działalności w kontekście ochrony środowiska. Werner&Mertz jest członkiem „Nowej Inicjatywy Tworzyw Sztucznych („New Plastics Economy”) utworzonej przez  Ellen MacArthur Foundation. Wspólnie  z takimi koncernami jak Mars, Marks&Spencer, Pepsi, Coca-cola czy Unilever zadeklarowała, że do 2025 roku będzie stosowała 100% opakowań wielokrotnego użytku.