Sprzątanie pokoju hotelowego przy gościu – krok po kroku

Autor: Higma Service

W poprzednim artykule wprowadziliśmy podstawowe pojęcia związane ze sprzątaniem pokoju hotelowego. Wiemy już, co oznacza sprzątanie „na czysto” oraz „przy gościu”, a także poznaliśmy podstawowe zasady sprzątania pokoju i rolę, jaką odgrywa w tym procesie chemia dla hotelu. Dziś skupimy się na tym, jak sprzątać miejsce noclegu podczas pobytu gościa.

Dyskretna obsługa

Ustaliliśmy już, że czystość to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze danego hotelu. Warto jednak pamiętać, że goście szczególnie cenią sobie także spokój i prywatność. By zapewnić im komfortowy wypoczynek, nasza obsługa powinna przeprowadzać prace porządkowe w sposób nienaruszający wypoczynku gości.

Zanim zdecydujemy się wejść do pokoju, by go posprzątać, upewnijmy się, że gość aktualnie w nim nie przebywa. Zapukajmy w drzwi trzy razy w krótkich odstępach czasu, mówiąc: „Obsługa hotelu”. Jeśli nie uzyskamy odpowiedzi, możemy wejść do pokoju i rozpocząć sprzątanie. Drzwi pozostawiamy uchylone, na klamce umieszczamy wywieszkę „Pokój w trakcie sprzątania”, a wózek ustawiamy przy ścianie korytarza tak, by nie tarasował przejścia. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do pokoju, jeśli na klamce widzimy zawieszkę: „Nie przeszkadzać”.

Kilka podstawowych zasad

Po wejściu do pokoju rozsuńmy firanki, rolety lub żaluzje. W pomieszczeniach bez klimatyzacji otwórzmy także okna i wywietrzmy pokój. Świeże powietrze pozytywnie wpłynie na samopoczucie gości i ich zdrowy sen. Żeby mieć jednak pewność, że powietrze w pokoju nie zawiera zanieczyszczeń, zainwestujmy w oczyszczacz powietrza AeraMax, który likwiduje około 99,97% zanieczyszczeń. Urządzenie usunie z powietrza wszelkie szkodliwe substancje, w tym alergeny (pyłki, pleśń, naskórek zwierząt, kurz, roztocza). Taki pokój będzie mógł zapewnić wytchnienie wszystkim gościom, szczególnie tym, którzy borykają się z alergiami. Jesteś zainteresowany stworzeniem pokoju przyjaznego alergikom? Chemia dla hotelu także ma tutaj znaczenie! Koniecznie przeczytaj,  jak wyposażyć odpowiednio pokój dla alergików!

Na co warto zwrócić uwagę podczas sprzątania przy gościu?

  1. Sprawdź stan pokoju, przyjrzyj się wszystkim urządzeniom i meblom. Czy funkcjonują poprawnie? Czy są jakieś uszkodzenia? Czy działają radio, telewizor, lodówka? Jak sprawuje się oświetlenie? Pamiętaj, by zgłosić wszystkie nieprawidłowości i uszkodzenia.
  2. Opróżnij popielniczki i kosze na śmieci, wymień brudne naczynia na czyste. Zbierz i poukładaj rozrzucone części garderoby – czynność tę wykonaj jednak ze szczególną ostrożnością. Nie chcemy w żaden sposób uszkodzić lub zabrudzić ubrań gościa.
  3. Ostrożnie usuń nagromadzony kurz z elementów wyposażenia i przedmiotów gościa. Odłóż przedmioty w to samo miejsce i w żadnym wypadku nic nie wyrzucaj.
  4. Jeśli w pokoju znajduje się minibar, sprawdź jego stan i zgłoś w recepcji braki. Uzupełnij brakujące produkty zgodnie z procedurami obowiązującymi w hotelu.
  5. Zwróć uwagę na łóżko. Pościel je lub jeśli tego wymaga, zmień pościel.

Sprzątanie łazienki

Następnie skieruj się do łazienki. Usuń resztki kosmetyków, pozbieraj brudne ręczniki i włóż je do worka. Sprawdź, czy wszystkie sprzęty działają prawidłowo i czy nie zauważyłeś żadnych uszkodzeń. Opróżnij kosz na śmieci i załóż nowy worek. Wyczyść glazurę, wannę, kabinę prysznicową i bidet w środku i na zewnątrz odpowiednimi środkami, spłucz czystą wodą i wypoleruj. Usuń kurz.

Zwróć także uwagę na lustro, wyczyść je i wypoleruj. Skup się na półeczce na przybory toaletowe. Ostrożnie usuń z niej kosmetyki gościa, oczyść ją i ustaw przedmioty na poprzednim miejscu. Wypłucz szklanki do mycia zębów i wypoleruj je.

Wyczyść ubikację od wewnątrz przeznaczoną do tego szczotką. Na zewnątrz użyj gąbki ze środkiem dezynfekująco-czyszczącym. Nie zapomnij o umyciu i dezynfekcji deski sedesowej.

Wyczyść umywalkę od wewnątrz i na zewnątrz. Pamiętaj, by wypolerować wszystkie metalowe części. Uzupełnij ręczniki, papier toaletowy i przybory toaletowe dla gości. Na koniec umyj podłogę. Nie zapominaj o trudno dostępnych miejscach, w tym kątach łazienki. W zapamiętaniu wszystkich najważniejszych czynności na pewno pomoże instrukcja sprzątania łazienki.

Na chwilę przed wyjściem

Gdy uporamy się już ze sprzątaniem łazienki, możemy wrócić do pokoju i odkurzyć go. Pamiętaj, by w klimatyzowanym pokoju ustawić odpowiednią temperaturę. Jeśli pokój nie jest wyposażony w klimatyzator, po zakończeniu wietrzenia, zamknij okna.

Spójrz po raz ostatni na pokój i łazienkę. Zastanów się, czy wszystko znajduje się we właściwym miejscu i czy wygląd przestrzeni sprawi, ze gość będzie zadowolony z pobytu. Jeśli tak, możesz spokojnie zamknąć pokój i wypełnić raport. Poinformuj także recepcję o przygotowaniu pokoju. Przygotowaliśmy również obrazkową instrukcję, która ułatwi sprzątanie krok po kroku. Możesz ją pobrać tutaj!

Dołącz do nas!

Chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi takich tematów, jak czystość i higiena w branży HoReCa, chemia dla hotelu i nie tylko? Zapisz się do naszego Newslettera, by zyskać stały dostęp do artykułów branżowych. Wkrótce artykuł o sprzątaniu „na czysto”.

A może potrzebujesz pomocy przy wyborze chemii dla hotelu? W swojej ofercie mamy między innymi ekologiczną chemię, której stosowanie jest w pełni bezpieczne dla człowieka i środowiska. Produkty są w pełni biodegradowalne, wyprodukowane z naturalnych składników. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 801 315 198 lub Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży.