W poprzednim artykule wprowadziliśmy podstawowe pojęcia związane ze sprzątaniem pokoju hotelowego. Wiemy już, co oznacza sprzątanie „na czysto” oraz „przy gościu”, a także poznaliśmy podstawowe zasady sprzątania pokoju i rolę, jaką odgrywa w tym procesie chemia dla hotelu. Dziś skupimy się na tym, jak sprzątać miejsce noclegu podczas pobytu gościa.
Dyskretna obsługa
Ustaliliśmy już, że czystość to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze danego hotelu. Warto jednak pamiętać, że goście szczególnie cenią sobie także spokój i prywatność. By zapewnić im komfortowy wypoczynek, nasza obsługa powinna przeprowadzać prace porządkowe w sposób nienaruszający wypoczynku gości.
Zanim zdecydujemy się wejść do pokoju, by go posprzątać, upewnijmy się, że gość aktualnie w nim nie przebywa. Zapukajmy w drzwi trzy razy w krótkich odstępach czasu, mówiąc: „Obsługa hotelu”. Jeśli nie uzyskamy odpowiedzi, możemy wejść do pokoju i rozpocząć sprzątanie. Drzwi pozostawiamy uchylone, na klamce umieszczamy wywieszkę „Pokój w trakcie sprzątania”, a wózek ustawiamy przy ścianie korytarza tak, by nie tarasował przejścia. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do pokoju, jeśli na klamce widzimy zawieszkę: „Nie przeszkadzać”.
Kilka podstawowych zasad
Po wejściu do pokoju rozsuńmy firanki, rolety lub żaluzje. W pomieszczeniach bez klimatyzacji otwórzmy także okna i wywietrzmy pokój. Świeże powietrze pozytywnie wpłynie na samopoczucie gości i ich zdrowy sen. Żeby mieć jednak pewność, że powietrze w pokoju nie zawiera zanieczyszczeń, zainwestujmy w oczyszczacz powietrza AeraMax, który likwiduje około 99,97% zanieczyszczeń. Urządzenie usunie z powietrza wszelkie szkodliwe substancje, w tym alergeny (pyłki, pleśń, naskórek zwierząt, kurz, roztocza). Taki pokój będzie mógł zapewnić wytchnienie wszystkim gościom, szczególnie tym, którzy borykają się z alergiami. Jesteś zainteresowany stworzeniem pokoju przyjaznego alergikom? Chemia dla hotelu także ma tutaj znaczenie! Koniecznie przeczytaj, jak wyposażyć odpowiednio pokój dla alergików!
Na co warto zwrócić uwagę podczas sprzątania przy gościu?
- Sprawdź stan pokoju, przyjrzyj się wszystkim urządzeniom i meblom. Czy funkcjonują poprawnie? Czy są jakieś uszkodzenia? Czy działają radio, telewizor, lodówka? Jak sprawuje się oświetlenie? Pamiętaj, by zgłosić wszystkie nieprawidłowości i uszkodzenia.
- Opróżnij popielniczki i kosze na śmieci, wymień brudne naczynia na czyste. Zbierz i poukładaj rozrzucone części garderoby – czynność tę wykonaj jednak ze szczególną ostrożnością. Nie chcemy w żaden sposób uszkodzić lub zabrudzić ubrań gościa.
- Ostrożnie usuń nagromadzony kurz z elementów wyposażenia i przedmiotów gościa. Odłóż przedmioty w to samo miejsce i w żadnym wypadku nic nie wyrzucaj.
- Jeśli w pokoju znajduje się minibar, sprawdź jego stan i zgłoś w recepcji braki. Uzupełnij brakujące produkty zgodnie z procedurami obowiązującymi w hotelu.
- Zwróć uwagę na łóżko. Pościel je lub jeśli tego wymaga, zmień pościel.
Sprzątanie łazienki
Następnie skieruj się do łazienki. Usuń resztki kosmetyków, pozbieraj brudne ręczniki i włóż je do worka. Sprawdź, czy wszystkie sprzęty działają prawidłowo i czy nie zauważyłeś żadnych uszkodzeń. Opróżnij kosz na śmieci i załóż nowy worek. Wyczyść glazurę, wannę, kabinę prysznicową i bidet w środku i na zewnątrz odpowiednimi środkami, spłucz czystą wodą i wypoleruj. Usuń kurz.
Zwróć także uwagę na lustro, wyczyść je i wypoleruj. Skup się na półeczce na przybory toaletowe. Ostrożnie usuń z niej kosmetyki gościa, oczyść ją i ustaw przedmioty na poprzednim miejscu. Wypłucz szklanki do mycia zębów i wypoleruj je.
Wyczyść ubikację od wewnątrz przeznaczoną do tego szczotką. Na zewnątrz użyj gąbki ze środkiem dezynfekująco-czyszczącym. Nie zapomnij o umyciu i dezynfekcji deski sedesowej.
Wyczyść umywalkę od wewnątrz i na zewnątrz. Pamiętaj, by wypolerować wszystkie metalowe części. Uzupełnij ręczniki, papier toaletowy i przybory toaletowe dla gości. Na koniec umyj podłogę. Nie zapominaj o trudno dostępnych miejscach, w tym kątach łazienki. W zapamiętaniu wszystkich najważniejszych czynności na pewno pomoże instrukcja sprzątania łazienki.
Na chwilę przed wyjściem
Gdy uporamy się już ze sprzątaniem łazienki, możemy wrócić do pokoju i odkurzyć go. Pamiętaj, by w klimatyzowanym pokoju ustawić odpowiednią temperaturę. Jeśli pokój nie jest wyposażony w klimatyzator, po zakończeniu wietrzenia, zamknij okna.
Spójrz po raz ostatni na pokój i łazienkę. Zastanów się, czy wszystko znajduje się we właściwym miejscu i czy wygląd przestrzeni sprawi, ze gość będzie zadowolony z pobytu. Jeśli tak, możesz spokojnie zamknąć pokój i wypełnić raport. Poinformuj także recepcję o przygotowaniu pokoju. Przygotowaliśmy również obrazkową instrukcję, która ułatwi sprzątanie krok po kroku. Możesz ją pobrać tutaj!
Dołącz do nas!
Chcesz być na bieżąco z informacjami dotyczącymi takich tematów, jak czystość i higiena w branży HoReCa, chemia dla hotelu i nie tylko? Zapisz się do naszego Newslettera, by zyskać stały dostęp do artykułów branżowych. Wkrótce artykuł o sprzątaniu „na czysto”.
A może potrzebujesz pomocy przy wyborze chemii dla hotelu? W swojej ofercie mamy między innymi ekologiczną chemię, której stosowanie jest w pełni bezpieczne dla człowieka i środowiska. Produkty są w pełni biodegradowalne, wyprodukowane z naturalnych składników. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta pod numerem 801 315 198 lub Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży.