Środek antybakteryjny czy środek do dezynfekcji rąk? Poznaj różnicę!

Autor: Higma Service

Czy środek antybakteryjny i środek do dezynfekcji to to samo? Zdecydowanie nie! Pomożemy Ci zrozumieć różnicę między nimi i wybrać produkt, który będzie odpowiedni dla prowadzonego przez Ciebie biznesu. Jeśli jesteś na bieżąco z wytycznymi sanepidu, wiesz, że dezynfekcja to aktualnie podstawa prowadzenia działalności usługowej. Zainwestuj w odpowiednie rozwiązanie!

Środek antybakteryjny

Środek antybakteryjny, w odróżnieniu od dezynfektantu, to przede wszystkim produkt kosmetyczny. Jak każdy kosmetyk służy więc do pielęgnacji, oczyszczania, ochrony i upiększania ciała. Nazwa wskazuje, że ten konkretny typ produktu przeznaczony jest głównie do usuwania bakterii. Redukuje i hamuje wzrost mikroorganizmów, ale nie ma takich szans w walce z wirusami jak płyn do dezynfekcji.

Żel czy płyn antybakteryjny nie musi posiadać certyfikatów, które świadczyłyby o jego działaniu biobójczym. Produkt taki nie musi przechodzić przez żadne testy mikrobiologiczne. Nad składem preparatu czuwa po prostu określony zespół danej firmy. Środki antybakteryjne nie mogą więc być używane w miejscach, gdzie liczy się najwyższy standard higieny, czyli na przykład w szpitalach.

Nie oznacza to jednak, że kosmetyki nie podlegają żadnym regulacjom. W ich przypadku zastosowanie znajduje ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2227). Środki dopuszczane do obiegu muszą być bezpieczne dla zdrowia konsumentów.

Środek do dezynfekcji rąk

Środek dezynfekcyjny to nie preparat kosmetyczny. To produkt biobójczy, który musi być zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Biobójczych i Produktów Leczniczych. Środek jest poddawany licznym badaniom laboratoryjnym i dopiero, gdy uzyska pozytywny wynik, otrzymuje specjalne pozwolenie, którego numer znajdziesz na opakowaniu.

Aktualnie z powodu pandemii proces rejestracji środków biobójczych jest łatwiejszy. Więcej przeczytasz o tym w artykule „Jak rozpoznać fałszywe środki do dezynfekcji?”.

Szczegółowe badania i pozwolenie na obrót produktem biobójczym to pewność, że środek do dezynfekcji jest skuteczny i bezpieczny. Poradzi sobie z bakteriami, wirusami (w tym koronawirusem) i grzybami. W składzie przeczytasz, jakie substancje czynne zawiera. Na etykiecie znajdziesz również informację, jaki jest czas działania produktu i jakiej ilości należy użyć, by osiągnąć pełne spektrum biobójcze.

Profesjonalne środki do dezynfekcji znajdują zastosowanie w szpitalach, przychodniach czy innych placówkach służby zdrowia. Z uwagi na COVID-19 są obowiązkowe również na basenach, w restauracjach, sklepach i wielu innych instytucjach usługowych.

Środek do dezynfekcji ma także więcej zastosowań niż żel antybakteryjny. Użyjesz go nie tylko do dezynfekcji dłoni, ale także pomieszczeń czy powierzchni.

Środek antybakteryjny a środek do dezynfekcji: cechy wspólne

To co łączy oba produkty to fakt, że ich podstawowym składnikiem jest alkohol. By produkt był skuteczny, jego stężenie powinno wynosić od 60 do 80 procent. Ta proporcja jest ważna, ponieważ w przeciwnym razie produkt traci swoje właściwości i nie jest już tak efektywny.

W przypadku dezynfektantu odpowiednie certyfikaty gwarantują Ci jego skuteczność. Przy produkcie antybakteryjnym musisz zadbać o tę pewność sam. W jaki sposób? Sprawdź dokładnie skład, skupiając się na odpowiedniej zawartości alkoholu w produkcie

Dołącz do grona ekspertów higieny!

Zapisz się do naszego newslettera, by mieć dostęp do eksperckich artykułów na temat profesjonalnej czystości i higieny. Okienko znajdziesz z prawej strony. Znamy się na tym rynku i chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiednie produkty do działalności, którą prowadzisz. Zadzwoń do naszej konsultantki +48 511 918 377!

zadzwoń