Światowy Dzień Toalet - walka o wysoki standard higieny

Autor: Higma Service

Mogłoby się wydawać, że dostęp do toalety mają wszyscy i to coś oczywistego. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do europejskich standardów higienicznych, że większość z nas nie wyobraża sobie życia bez bieżącej wody i sanitariatu. Podczas gdy rzeczywistość w wielu miejscach świata wygląda inaczej. Czy wiesz, że aż 2,7 mld ludzi nie ma dostępu do toalet?! Dlatego Światowy Dzień Toalet to święto, które ma na celu regularną walkę o higienę i podwyższanie standardów ubikacji na Ziemi.

Światowy Dzień Toalet

Chyba każdy miał okazję zetknąć się kiedyś z toaletą użytku publicznego, której czystość pozostawiała wiele do życzenia. W związku z tym szerokim zjawiskiem w 2013 roku ONZ przyjęła projekt „Urządzenia sanitarne dla wszystkich” i ustanowiła 19 listopada Światowym Dniem Toalet. Ponadto, ponad dekadę wcześniej w Singapurze Jack Sim powołał Światową Organizację Toaletową (World Toilet Organisation). Jako główne zadanie organizacja wyznaczyła sobie podejmowanie wszelkich starań o poprawę standardów higienicznych toalet świata. Przy czym szczególną troską organizacja objęła oczywiście wspomniane już szalety miejskie.

Światowy Dzień Toalet

Toaletowe ciekawostki

Choć temat toalet wydaje się mało „chwytliwy”, to warto dowiedzieć się o nich kilku rzeczy – w końcu są bezsprzecznie wpisane w życie człowieka. Ubikacje, jak wszystko na świecie, również musiał ktoś wymyślić i zaprojektować. Poza tym istniały różne, często zaskakujące zwyczaje w tym obszarze. Zatem przyjrzyjmy się kilku takim ciekawostkom:

  • Zanim w języku polskim pojawiło się słowo „toaleta”, używaliśmy słowiańskiej „sławojki” (niewielka budka zamykana od wewnątrz, podobna do dzisiejszego toi-toia). Powszechna była też niemiecka „ubikacja” (każde osobne pomieszczenie w domu czy mieszkaniu).
  • Prototypy toalet pochodzą z ok. 2000 roku p.n.e. i zostały odkryte na terenach starożytnego Efezu.
  • Toalety publiczne często były także miejscami spotkań.
  • Pierwsze oddzielne pomieszczenia typu WC zaczęły pojawiać się w XI w. na Zachodzie.
  • Toaleta została zaprojektowana w 1596 roku przez sir Johna Harringtona z Bath.
  • 1739 rok  – wtedy własnie w jednej z paryskich restauracji właściciele wprowadzili oddzielne ubikacje dla kobiet i mężczyzn.
  • Współczesne publiczne toalety są dużo czystsze niż przedmioty codziennego użytku, takie jak mysz komputerowa, telefon komórkowy czy przyciski w windzie.

Światowy Dzień Toalet

 

Czysta toaleta użytku publicznego

Odpowiedzialność za utrzymanie czystości w toaletach użytku publicznego to nie lada wyzwanie. Dlatego warto opierać pracę na sprawdzonych środkach i systemach, a nie eksperymentować z metodami, które zdają egzamin w prywatnych łazienkach. W końcu celem jest zadowolenie odwiedzających i ich pozytywna ocena dla Twojej pracy. W związku z tym zachęcamy do kontaktu z naszymi Regionalnymi Kierownikami Sprzedaży, którzy zbadają Twoje potrzeby i przedstawią propozycję skutecznych środków czystości i higieny. Do Twojej dyspozycji jest także Biuro Obsługi Klienta pod numerem 801 315 198. Zapraszamy również na naszą stronę na Facebooku!