Suszarki a ręczniki papierowe. Wytyczne GIS

Autor: Higma Service

Jeszcze do niedawna jednym z dylematów, który pojawiał się przy projektowaniu łazienek publicznych, było to, w jaki sposób umożliwić użytkownikom osuszanie rąk. Oczywistym jest, że stosowanie ręczników frotte jest obecnie niewskazane ze względów higienicznych.  Parę miesięcy temu powiedzielibyśmy, że wybór sprowadza się do ręczników papierowych lub suszarek elektrycznych. Jednak w dobie pandemii przywiązujemy większą wagę do kwestii higieny i potrzebujemy potwierdzonych badaniami danych, by podjąć decyzję. Suszarki a ręczniki papierowe – jakie są wady i zalety? Co wybrać?

Suszarki a ręczniki papierowe

Jeżeli chodzi o preferencje ludzi co do korzystania z jednego lub drugiego rozwiązania, to wyniki badań przeprowadzone na niemal czterech tysiącach badanych nie pozostawiają wątpliwości. Aż 90% mężczyzn i 91% kobiet woli wycierać ręce w ręczniki papierowe niż używać elektrycznych suszarek do rąk. Zatem jeżeli zadowolenie klientów i pracowników jest dla Ciebie ważne, wybór dobrych ręczników papierowych w firmowej łazience jest oczywisty.

Suszenie rąk jest ważne przede wszystkim ze względów higienicznych – do suchych rąk przylega mniej drobnoustrojów. Ważne jest więc dokonanie takiego wyboru, który zwiększy higienę w całym obiekcie. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Westminster pokazały, że silne suszarki do rąk mogą rozprzestrzeniać wirusy i bakterie na odległość nawet 3 metrów, natomiast przy użyciu ręczników jest to odległość maksymalnie 25 centymetrów.

W obecnych czasach takie dane są sumiennie analizowane, dzięki czemu m.in. otrzymujemy zalecenia rządowe co do standardów higienicznych w firmie. Jednym z takich zaleceń jest uwaga na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii suszarek elektrycznych w lokalach gastronomicznych. Wytyczne GIS-u są następujące:

„Wyłączenie z użycia suszarek nadmuchowych, stosowanie w łazienkach papieru do wycierania rąk”.

Tak z pewnością będą wyglądały toalety w większości lokali gastronomicznych w trakcie pandemii. Jednak co będzie później? Czy wrócimy do starych nawyków i będziemy narażać zdrowie w trakcie korzystania z toalet publicznych?

Dla osób w ciągłym biegu. Dodatkowe argumenty

Warto już teraz zastanowić się nad wyżej wspomnianą kwestią i podjąć konkretne decyzje. Dlatego, oprócz kwestii higieny, należy też przemyśleć, jaki jest czas potrzebny na wysuszenie rąk suszarką? Według danych producentów suszarek te najszybsze potrafią wysuszyć ręce już w 12 sekund. Jak na tym tle wypadają ręczniki papierowe? Znacznie lepiej. Osoby korzystające z nowego systemu Tork PeakServe mogą wytrzeć ręce już w 3 sekundy.

Jeżeli zależy Ci na zadowoleniu klientów, pracowników, a także na większej higienie, to ręczniki papierowe w łazience są idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo możesz zadbać o bezpieczeństwo gości i pracowników, umieszczając w swoim lokalu stację do dezynfekcji rąk.

Źródła:

http://onlinelibrary.wiley.com/wol1/doi/10.1111/jam.13014/references

https://europeantissue.com/about-tissue/away-from-home/properties-of-tissue/user-preference-observational-study-issainterclean-amsterdam-2016/