Higiena rąk to podstawa!

Autor: Higma Service

Często zapominamy o tym, jak istotna dla zdrowia jest odpowiednia higiena rąk. A przecież to najprostszy sposób, aby uchronić siebie i osoby z naszego otoczenia przed wieloma chorobami.

Higieniczne mycie rąk

Użycie wyłącznie wody, mydła i nawet skorzystanie z papierowego ręcznika często nie wystarcza. Jeśli chcemy mówić o higienicznym myciu rąk – trzeba czegoś więcej. Obowiązuje to pracowników placówek wymagających ścisłego przestrzegania higieny, jak choćby szpitale. Ale przepisów tych nie powinni unikać również ci zatrudnieni w większych zakładach, w których ma się kontakt z różnego rodzaju brudem. Wówczas po starannym umyciu rąk należy poddać je dezynfekcji. Służą do tego specjalne preparaty. Ich wybór jest obecnie bardzo szeroki. Poza tym higieniczną substancję rozprowadza się szybko i wygodnie przy pomocy większych i mniejszych dozowników.

Dotrzymanie standardów higieny na miejscu pracy wręcz niezauważalnie staje się rutynową, wręcz automatycznie wykonywaną czynnością.

 

Co mówią statystyki?

Jak powszechnie wiadomo, na wyobraźnię najlepiej działają liczby. Aby lepiej zrozumieć wagę odpowiedniej higieny rąk w codziennym funkcjonowaniu, zobaczmy, co na ten temat mówią statystyki.

  • Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 70% zakażeń i zatruć pokarmowych ma swoje źródło w nieodpowiedniej higienie rąk. Potwierdzeniem może być Salmonella, która nazywana jest „chorobą brudnych rąk”.
  • Dzięki regularnemu myciu rąk można uniknąć 20% infekcji dróg oddechowych¹.
  • 80% bakterii jest przenoszonych przez ręce².
  • 1 na 4 osoby nie myje rąk po wyjściu z toalety³.

Badań i raportów można by wymieniać bez liku, jednak warto zapamiętać najważniejsze – wystarczy poświęcić 40-60 sekund, aby pozbyć się większości zarazków z dłoni! Kliknij tutaj, aby zapoznać się z instrukcją prawidłowego mycia rąk.
Niestety nie zawsze mycie rąk wiąże się z higieną… Dlaczego?

Gdy mydło zawodzi

Z pewnością spotykasz się na co dzień z dozownikami na mydło dolewane. Czy wiesz, że aż 25% z nich jest skażone bakteriami?! Po umyciu rąk takim mydłem są one często bardziej zanieczyszczone, niż przed wykonaniem tej czynności.

Rozwiązaniem mogą być dozowniki firmy Tork, z higienicznymi, jednorazowymi opakowaniami mydeł. Jedną z zalet produktu jest hermetyczne pakowanie produktu, które zapobiega dostawaniu się drobnoustrojów z zewnątrz. Dodatkowo za sprawą higienicznego, zamkniętego dozownika nie dochodzi do krzyżowego przenoszenia bakterii.

Higieniczne mycie rąk

 

Higieniczna dezynfekcja rąk

Istnieją jednak miejsca, w których samo prawidłowe mycie rąk i odpowiedni rodzaj dozownika oraz mydła nie są wystarczające, aby zachować wysokie standardy higieniczne. Należą do nich m.in. szpitale, pogotowia, przychodnie, sanatoria i uzdrowiska czy zakłady opiekuńczo-lecznicze. Higiena rąk pracowników służby zdrowia jest uznawana za podstawę profilaktyki infekcji szpitalnych. W związku z tym oprócz mycia rąk niezbędne jest również zastosowanie antyseptyku, czyli odpowiedniej dezynfekcji. Według rekomendacji WHO, 90% czynności związanych z higieną rąk w placówkach opieki medycznej powinno opierać się na dezynfekcji, a 10% przy użyciu mydła i wody.

Odpowiedzią na te potrzeby jest szeroka oferta dezynfekcji marki Tork. Produkty zapewniają wysoki poziom higieny, a jednocześnie nawilżają skórę dłoni. Odpowiednie rodzaje dezynfekcji są przystosowane do potrzeb gabinetów zabiegowych, bloków operacyjnych czy też sal szpitalnych.

Higieniczne mycie rąk

Suszenie rąk

Pieczołowite umycie rąk to dopiero pierwszy krok w stronę dbałości o higienę. Kolejnym etapem jest suszenie dłoni. Nieraz się go lekceważy, decyduje o tym najczęściej pośpiech. Tymczasem wilgoć jest ulubionym siedliskiem bakterii. Jak się twierdzi, na mokrych dłoniach może bytować aż do 1000 razy więcej szkodliwych mikroorganizmów. Generalnie wyróżnia się dwie metody osuszania rąk.

W toaletach publicznych przeważają suszarki produkujące ciepłe strumienie powietrza. Jeśli możliwy jest wybór, zaleca się jednak suszenie rąk przy pomocy ręczników papierowych, a już szczególnie w przypadku, gdy człowiek uskarża się na problemy skórne.

Przeczytaj też…

W tym artykule możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat higieny rąk o temat osuszania dłoni po umyciu.
Polecamy również tekst na temat ciekawej kampanii społecznej, Mistrzostwa Świata w myciu rąk, która ma na celu edukację dzieci w wieku przedszkolnym w temacie dbałości o higienę rąk.

„Chcę zadbać o zdrowie swoje i innych”

Aby dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk oraz produktów do tego przeznaczonych, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta pod numerem 801 315 198. Czekają na Ciebie również nasi Regionalni Kierownicy Sprzedaży – kontakt znajdziesz tutaj.

 

¹ Źródło: http://www.tork.pl/o-nas/informacje-prasowe/news-detail?id=46374
² Źródło: https://all4work.pl/download?file=Ulotka_ns_stojak_8_faktow_o_higienie.pdf
³ Źródło: https://all4work.pl/download?file=Ulotka_ns_stojak_8_faktow_o_higienie.pdf