Kiedy myć a kiedy dezynfekować ręce?

Autor: Higma Service

Sezon grypy w pełni, a z dnia na dzień rośnie zagrożenie koronawirusem COVID-19.  Lekarze i epidemiolodzy podkreślają, że aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na większość chorób, niezbędna jest odpowiednia higiena dłoni. Od czego zacząć? Czy zawsze musimy dezynfekować dłonie? Oto pytania, które stawia sobie obecnie niejedna osoba na świecie.

Po pierwsze mydło

Dla zdecydowanej większości z nas porządne, to znaczy zgodne z instrukcją mycie rąk powinno wystarczyć, aby pozbyć się bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Mycie rąk powinno obywać się pod bieżącą wodą i trwać od 40 do 60 sekund. Co ciekawe, badania wskazują, że temperatura wody nie ma wpływu na to, czy ręce będą czyste czy nie. Jednak korzystanie ze zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wody powoduje, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać  kontaktu z nią przez wymagane co najmniej 40 sekund.

Warto zwrócić uwagę na systemy dozowania mydła. Najbardziej higieniczne to systemy zamknięte, czyli takie w których wymienia się cały wkład z mydłem, dzięki czemu zachowujemy czystość dozownika. Idealnym rozwiązaniem w łazienkach publicznych są dozowniki z sensorem, które podają odpowiednią dawkę mydła bez konieczności dotykania urządzenia. Przykładem takiego urządzenia może być dozownik do mydła w pianie Tork z sensorem Intuition™

Po drugie ręcznik papierowy

Po umyciu rąk zdecydowanie najlepiej wysuszyć je z użyciem ręcznika papierowego. Coraz więcej badań naukowych pokazuje, że suszarki do rąk, szczególnie popularne ostatnio suszarki kieszeniowe, są mało higieniczne i rozpraszają drobnoustroje, zamiast je powstrzymywać.

Dezynfekcja – w wyjątkowych sytuacjach

A kiedy dezynfekować ręce? Głównie powinni to robić pracownicy służby zdrowia i firm produkujących żywność. Jeżeli nie ma takiej potrzeby, lepiej nie korzystać ze środków antyseptycznych ponieważ większość preparatów nadmiernie wysusza dłonie, a także może niszczyć przyjazną dla naszego organizmu florę bakteryjną. Jeżeli jednak znajdziemy się w miejscu, w którym nie ma dostępu do bieżącej wody, możemy zdezynfekować dłonie z użyciem środka zawierającego alkohol.

Chcesz wiedzieć więcej o higienie rąk? Polecamy nasze wcześniejsze artykuły:

Higiena rąk to podstawa!

Dezynfekcja rąk w pracy, domu i podróży

Czym dobrze osuszyć dłonie?

 

Aby poznać wysokiej jakości produkty do higieny rąk, zachęcamy również do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta (tel. 801 315 198) lub z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży.

 

infografika, myć czy dezynfekować

Źródła:

Jensen, D. A., Macinga, D. R., Shumaker, D. J., Bellino, R., Arbogast, J. W., & Schaffner, D. W. (2017). Quantifying the effects of water temperature, soap volume, lather time, and antimicrobial soap as variables in the removal of Escherichia coli ATCC 11229 from hands. Journal of food protection80(6), 1022-1031.

Mączyńska, „Dezynfekcja rąk czy mycie wodą z mydłem – rekomendacje a preferencje personelu medycznego” (https://studylibpl.com/doc/744254/dezynfekcja-r%C4%85k-a-mycie-wod%C4%85-z-myd%C5%82em.-rekomendacje-a)

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/suszarki-do-rak-rozprowadzaja-bakterie-lepsze-sa-reczniki-papierowe,1004782.html