Jak uchronić nasze dzieci przed smogiem i alergenami?

Autor: Higma Service

Stan powietrza w Polsce jest w opłakanym stanie. Temat, który powraca każdej kolejnej zimy, jednak z coraz bardziej przerażającym przekazem. Alarmujące dane są przekazywane przez instytucje i duże organizacje, które czuwają nad naszym zdrowiem i wniosek jest jeden – powietrze, którym oddychamy codziennie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do śmierci ponad 50 tysięcy Polaków i rocznie powoduje straty na poziomie 60-80 miliardów. Jak się okazuje największym winowajcą tego zamieszania jesteśmy my sami. O ile w latach 60 czy 70 XX wieku mogliśmy mówić, że sprawcą zanieczyszczeń był głównie przemysł, tak dziś około 80% zanieczyszczeń emitują gospodarstwa domowe, domki jednorodzinne oraz duża ilość samochodów, które zalewają miasta.

Nie tylko smog jest groźny!

Z jakich zanieczyszczeń składa się powietrze, którym oddychamy? Nie jest to tylko smog, ale również nieprzyjemne zapachy, bakterie, wirusy i alergeny. Alergie stają się coraz bardziej powszechne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pokazuje przerażające dane. Na świecie około 300 mln cierpi na astmę, a 400 mln ludzi cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Badanie Milton Essex podaje, że w Europie około 30% ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie, a w Polsce jest to już 40%.

W walce ze smogiem oraz alergenami w pomieszczeniach możemy z pewnością wykorzystać oczyszczacze powietrza. AeraMax Professional, jako pierwszy w swojej klasie, otrzymał oznaczenie “Przyjazny dla astmatyków i alergików” certyfikowane przez Asthma and Allergy Foundation of America. Usuwa wewnątrz pomieszczeń 99,97% zanieczyszczeń z powietrza, takich jak alergeny, bakterie czy wirusy. Działa nawet na zarodniki pleśni, które przyczyniają się do nasilenia ataków astmy.

Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem również w zamkniętych pomieszczeniach. Okazuje się, że 75-95% zanieczyszczeń trafia z zewnątrz do pomieszczeń, w których spędzamy często nawet 90% czasu. Więcej o sick building syndrome możesz przeczytać w artykule Co zrobić, żeby twoi pracownicy nie chorowali w okresie zimowym?

Zadbajmy o nasze dzieci!

Nie możemy zrezygnować z oddychania, jednak zastanówmy się, co jesteśmy w stanie zrobić, aby nasze dzieci mogły oddychać lepszym powietrzem. Może warto zmienić swoje przyzwyczajenia i spróbować zmniejszyć swój udział w produkcji toksyn? Nie spalaj śmieci, ogranicz używanie samochodu, skorzystaj z miejskiej komunikacji.

Możesz zaopatrzyć się w roślinność, która ma funkcje filtrujące i potrafi oczyścić powietrze znajdujące się w domu. Zielona pomoc to jedno z tańszych rozwiązań, a jednak często zapominamy o tym, jak ważna jest bliskość natury. Do takich roślin należą: skrzydłokwiat (Spathiphyllum), rapis wyniosły (Rhapis excelsa), bluszcz pospolity (Hedera helix), paprotka (Nephrolepis exaltata), dracena obrzeżona (Dracaena marginata), sansewieria (Sansevieria trifasciata), zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) i wiele innych.
A jeśli możesz, postaraj się zaopatrzyć swoje otoczenie lub otoczenie, w jakim przebywa dziecko w profesjonalny oczyszczacz powietrza. W wielu miastach w Polsce zarówno samorządy, jak i zaniepokojeni rodzice poruszają tematy związane ze zdrowiem najmłodszych.

Warto brać przykład z Rzeszowa!

Rzeszów to jedno z polskich miast, które także boryka się z ciągłym przekraczaniem dopuszczalnego poziomu smogu, czyli pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10. Podejmowano wiele działań informujących o zagrożeniu oraz zachęcających np. do korzystania z komunikacji miejskiej. Osoby, które są szczególnie narażone na działanie szkodliwego powietrza to osoby starsze, dzieci i wszyscy, którzy cierpią z powodu alergii czy astmy. Dzieci przebywające w przedszkolach czy żłobkach są narażone na rakotwórczy benzopiren, gdyż wentylacja w tych miejscach nie jest w stanie powstrzymać dostających się do pomieszczeń zanieczyszczeń.

W związku z pogarszającą się sytuacją Urząd Miasta w Rzeszowie decyzją z sierpnia 2017 roku postanowił zadbać o zdrowie najmłodszych mieszkańców i wyposażyć wszystkie żłobki Miejskiego Zespołu Żłobków w profesjonalne oczyszczacze powietrza. Poszukiwano sprzętu profesjonalnego, do dużych powierzchni i o odpowiedniej wydajności. Najważniejsza była gwarancja sprawnego oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa ponad 20 dzieci. Oczyszczacze prócz usuwania smogu miały także pozbywać się bakterii i wirusów, a tym samym zmniejszyć zachorowalność oraz rozprzestrzenianie się infekcji.

Wybór odpowiedniego sprzętu to kluczowa kwestia, gdyż oczyszczacze muszą być bezpieczne dla dzieci, najlepiej montowane na ścianę. Profesjonalny sprzęt powinien również posiadać najwyższej jakości filtry TRUE HEPA 13. W efekcie wymiany wiedzy i doświadczeń oraz sprawnego działania do żłobków już na początku września 2017 dotarło 37 oczyszczaczy. Pomiary powietrza dokonane w żłobkach po okresie około miesiąca potwierdziły zarówno potrzebę zakupu, jak i skuteczność rozwiązań w praktyce. Pomiary potwierdzają spadki zanieczyszczeń do poziomów bezpiecznych. Oczyszczacze AeraMax® Pro II i AeraMax ® Pro III dzięki wyposażeniu w czujniki jakości powietrza (pyłów i gazów) oraz kontrolujące obecność osób w pomieszczeniach (inteligentny system Enviro Smart) oszczędzają energię i pracują tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

„Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, wydajność oczyszczaczy powietrza AeraMax® Pro i 5-letni okres gwarancji, oferta Fellowes okazała się najkorzystniejsza ze względu na skuteczność i oszczędne wydatkowanie publicznych pieniędzy” – dyrektor Elżbieta Dyś Dyrektor Miejskiego Zarządu Żłobków w Rzeszowie.

W wielu miastach podobne działania są prowadzone również w przedszkolach. Mamy nadzieję, że niedługo normą będzie wyposażenie żłobków i przedszkoli w sprzęt, który ratuje zdrowie najmłodszych.

Testuj za darmo czyste powietrze!

Jeśli chcesz poczytać więcej o czystym powietrzu i ekologicznych rozwiązaniach, zachęcamy do zapoznania się ze stroną Czyste Powietrze. 

Zachęcamy również do darmowego testowania oczyszczaczy powietrza wszystkie firmy i instytucje, którym zależy na zdrowiu pracowników czy podopiecznych. Podczas testowania wykonujemy pomiary powietrza, które pokazują, jak zmienia się jakość powietrza podczas stosowania profesjonalnych urządzeń. Jeśli chcesz się umówić na bezpłatne testowanie oczyszczaczy, skontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży, który jest przypisany do twojego regionu.

Przeczytaj więcej