Benzopiren w Polsce – Oddychamy rakotwórczym powietrzem. Co możemy z tym zrobić?

Autor: Higma Service

Statystyki Światowej Organizacja Zdrowia są przerażające!

Ponad 92% na świecie ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a 3 mln ludzi na świecie umiera co roku właśnie z tego powodu.

Temat aktualny, gdyż jesteśmy w środku sezonu zimowego. Jakość powietrza pogarsza się z dnia na dzień, wieczorami czuć nieprzyjemny zapach unoszący się nad miastami. Organizacje monitorujące wciąż przypominają o ogromnym zagrożeniu, jakim jest dla nas powietrze. Polska ma duży problem ze smogiem. Okazuje się, że większość miast w naszym kraju jest praktycznie rakotwórcza! Wśród nich znajduje się: Nowa Ruda, Opoczno, Nowy Targ, Rybnik, Sucha Beskidzka, Tomaszów Mazowiecki i wiele innych. Potwierdzają to dane z WHO i nie są to dane przesadzone. Smog powoduje poważne konsekwencje zdrowotne, a oddychanie na co dzień toksycznym powietrzem może okazać się zabójcze. Dosłownie!

Benzopiren – przyczyny smogu w Polsce

Polska jest w czołówce państw zanieczyszczonych przez smog. Powodów tej sytuacji jest wiele natomiast najważniejsze to ogrzewanie złej jakości węglem i używanie pieców o przestarzałej konstrukcji. Bardzo zła jakość powietrza jest właśnie w miejscach, gdzie stosuje się tego typu ogrzewanie i dodatkowo pali się śmieci, meble czy ubrania. Czynnikiem pogarszającym stan powietrza jest także bardzo duża ilość samochodów, która jeździ polskimi ulicami. Dokładają się zarówno samochody z dieslem, gdyż nie zawierają filtrów cząstek stałych oraz silniki benzynowe poprzez zużyte lub usunięte katalizatory. Miasta i samorządy powoli dostrzegają skalę problemu i starają się ograniczać liczbę aut w kluczowych miejscach czy wprowadzić zakaz palenia węglem. Taki zamiar ma między innymi Kraków. Czy to nam pomoże? Podejmowanie jakichkolwiek działań jest konieczne, gdyż konsekwencje zanieczyszczeń dla nas i naszych dzieci są ogromne…

Rakotwórcze węglowodory w naszym powietrzu

Stan jakości powietrza możemy określić poprzez pomiar ilości szkodliwych składników, jakie zawiera. Benzopireny to szkodliwe węglowodory, które tworzą się podczas spalania niecałkowitego i trafiają do powietrza. Dym tytoniowy, spalanie węgla, tworzyw, śmieci, emisje produkcyjne, transportowe, ścieranie opon i kloców hamulcowych. Wytwarzanie się ogromnych ilości rakotwórczych benzopirenów to problem całoroczny, choć faktycznie bardziej namacalny w okresie zimowym. Intensywne ogrzewanie zimą sprawia, że wręcz czujemy nieprzyjemny zapach.

Negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem potwierdzają nie tylko badania WHO, ale także ZUS. Wynika z nich, że ponad 19 mln dni absencji w roku jest spowodowana smogiem. Co 50 minut dochodzi do udaru mózgu, zwiększa się liczba incydentów kardiologicznych, a dzieci z obszarów o szczególnym zanieczyszczeniu rodzą się z mniejszą masa urodzeniową i mniejszym mózgiem!

Nie możemy zrezygnować z oddychania….

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem, który bardzo trudno rozwiązać, ze względu na ogólne zanieczyszczenie środowiska i mnogość czynników, które mają na to wpływ. Nie mamy za wielu możliwości. Nie możemy zrezygnować z oddychania, a jeśli bardzo zależy nam na zdrowiu, chorujemy bądź nasze dzieci są alergikami, to możemy przeprowadzić się w mniej zanieczyszczony regionu. Możemy ograniczyć aktywność na  zewnątrz, nie uprawiać sportów i zminimalizować naszą obecność na dworze. W sklepach dostępne są maski, które mogą nas ochronić, jednak wciąż zapominamy, że bardzo duża część powietrza z zewnątrz dostaje się do mieszkań i pomieszczeń. Jest to 75-95% zanieczyszczeń! W domowych warunkach lub w miejscu pracy możemy wspomóc się oczyszczaczami powietrza.

W Higma Service dysponujemy 4 oczyszczaczami powietrza, które możemy udostępnić naszym klientom do testów. Posiadamy również miernik zanieczyszczenia powietrza, który pokaże czarno na białym, jaki stan powietrza był przed testem jak i po. Po testowaniu urządzeń klienci widzą, jaką wartość mogą zyskać i decydują się na zakup urządzenia. Zdrowe powietrze i zdrowi pracownicy to inwestycja na długo! Skontaktuj się z naszym przedstawiciele handlowym i umów na bezpłatne testy oczyszczaczy. Otrzymasz również informacje o produktach i rekomendacje, który z nich będzie dla ciebie czy twojej firmy odpowiedni. i śledź następne artykuły, które będą pokazywać skalę zastosowania tych urządzeń w różnych branżach i miejscach!