Dojazd do pracy rowerem. Dlaczego warto?

Autor: Higma Service

Zima w tym roku rozpieszcza nas wiosennymi temperaturami i brakiem śniegu. Jedni się cieszą, inni tęsknią za białym puchem i poczciwym Dziadkiem Mrozem. Czego by nie mówić, to na pewno żyje się nieco lżej, gdy rano nie trzeba drapać zmrożonych szyb w aucie, ani wyczekiwać w mrozie na spóźniony autobus. Łatwiej też zdecydować się na dojazd do pracy rowerem i właśnie do tego będziemy Cię dzisiaj zachęcać! 

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

Nie, to nie przypadek, że piszemy o dojeżdżaniu do pracy na rowerze w lutym. Oprócz święta zakochanych, w lutym obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Trzeba przyznać, że święto jest dość nietypowe i znajduje się w kalendarzu od niedawna. Zostało ustanowione w 2013 roku, w Stanach Zjednoczonych i zyskało międzynarodowe zainteresowanie. Dzięki specjalnej stronie internetowej, ludzie z całego świata mogą deklarować swoje trasy rowerowe, wzajemnie motywować do działania i brać udział w międzynarodowych akcjach rowerowych. Na wspomnianej stronie znajdziesz też mapę miast uczestniczących w wydarzeniach, wśród których znajdują się np. Kraków czy Poznań.

Dojazd do pracy rowerem – dlaczego warto?

Wśród pracowników Higmy Service mamy niezwykle wytrwałego miłośnika tego jednośladu, Rafała Słowikowskiego. Nie straszne mu wiatr, deszcz i śnieg w zimie czy upalne słońce latem. Każdego ranka, chwilę przed 8.00 parkuje rower w naszej Higmowskiej wiacie i dzięki porannej przejażdżce zaczyna pracę ze zdwojoną energią. Dlatego też postanowiliśmy zapytać naszego praktykującego cały rok, firmowego cyklistę, jakie są jego zdaniem najważniejsze zalety codziennych dojazdów do pracy rowerem.

Po pierwsze – zdrowie!
Powszechnie wiadomo, że podstawą dobrego zdrowia jest ruch. Według najnowszej piramidy żywieniowej jest on równie ważny dla każdego człowieka, co zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce. Wniosek jest prosty – zdrowe odżywianie nie wystarczy, by zachować dobrą kondycję, szczególnie, jeśli masz pracę siedzącą. Zaznacza to również nasz kolega, który dojazd do pracy rowerem traktuje jak formę codziennego ruchu:

Każdego dnia pokonuję około 4,5 km, a łączny czas dojazdu w jedną stronę to około 10 minut. I założę się, że dojazd samochodem zająłby mi więcej czasu przez korki i szukanie miejsca parkingowego (twierdzę tak również jako kierowca – mam samochód, jednak korzystam z niego bardzo rzadko) – mówi Rafał Słowikowski.

Po drugie oszczędności – finansowe i środowiskowe!

Jak widać, w zależności od dystansu, jaki masz do pokonania, wybór roweru jako środka transportu to również oszczędność czasu. Jak wspomina Rafał „dojazd rowerem sprawia, że nie stoję w korkach, wybieram najkrótszą drogę i nie muszę martwić się o miejsce parkingowe”. A skoro już o oszczędnościach mowa, to warto pomyśleć też o własnej kieszeni i środowisku. Okrutna prawda, że auto spala pieniądze, a rower kalorie Cię nie rusza? Być może jesteś typem analitycznym i lubisz widzieć dane czarno na białym. Jeśli tak, sprawdź swoje możliwe oszczędności w ogólnodostępnym kalkulatorze „Samochód kontra rower”. W poniższej grafice prezentujemy przykładowe wyliczenie.

dojazd do pracy rowerem

 

Jak się przygotować? Na co zwrócić uwagę?

Mamy nadzieję, że powyższe wyliczenia zachęciły Cię, by zamiast samochodu wybrać jednak rower. Oczywiście trzeba w tym wypadku przygotować się do drogi i zwrócić uwagę na pewne istotne szczegóły.

  • Warto zacząć od zaplanowania wygodnej i bezpiecznej drogi. W miarę możliwości wybieraj trasy ze ścieżkami rowerowymi, prowadzące np. przez park. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  • Jeżeli nie masz jeszcze swojego wymarzonego jednośladu lub planujesz wymienić obecny, skup się na rzeczywistych potrzebach i rodzaju tras, które będziesz najczęściej pokonywać. Choć miejski rower z koszykiem wygląda uroczo, nie sprawdzi się najlepiej na dzikiej dróżce przez las.
  • Znajomość przepisów drogowych to podstawa! Unikniesz w ten sposób wielu zagrożeń czy spornych sytuacji.
  • Jeżeli zdecydujesz się na dojazdy rowerem do pracy zimą, zainwestuj w dobre światła i odblaski – to, że Ty widzisz samochód, niestety nie oznacza, że jesteś także widoczny dla kierowcy.
  • Jeśli na Twojej trasie znajdują się ruchliwe drogi, warto pomyśleć także o lusterku. Można je znaleźć w sklepach rowerowych, sportowych czy w internecie. Opcji wyboru jest naprawdę dużo, a komfort jazdy nieporównywalnie lepszy!

 

rower zimą kolaż
Rowerem do Higmy Service!

 

Interesują Cię oszczędności środowiskowe?

Jeśli środowisko i dobro planety to ważne dla Ciebie tematy, zapraszamy na stronę naszego programu EKOlogiczni w biznesie. Wszystkie zainteresowane firmy mogą bezpłatnie zarejestrować się i dołączyć do mapy ekologicznych firm Polski. Na stronie prowadzimy też bloga, na którym regularnie publikujemy inspirujące materiały o tym, jak prowadzić ekologiczny biznes. Zapraszamy!