Konferencja Czyste Powietrze - zobacz relację z wydarzenia!

Autor: Higma Service

Pierwsza konferencja związana z zanieczyszczeniem powietrza w Opolu już za nami! Wydarzenie charakteryzowało się bardzo wysokim poziomem merytorycznym za co bardzo dziękujemy naszym prelegentom. Również podczas dwóch paneli dyskusyjnych odbyła się bardzo ciekawa i merytoryczna dyskusja. Na Konferencji Czyste Powietrze realizowanej w ramach programu EKOlogiczni w biznesie mieliśmy możliwość posłuchać poniższych prelekcji:

  • „Smog – bomba chemiczna w aerozolu” – Grzegorz Pollak, Fellowes Polska S.A
  • „Wykrywanie źródła zanieczyszczeń za pomocą dronów” – Sławomir Szymocha, Politechnika Opolska
  • „Co daje prognoza jakości powietrza atmosferycznego oparta o modelowanie dyspersji zanieczyszczeń?” – Urszula Chmura, Tomasz Kochanowski, Atmoterm SA
  • „Bioaerozol mikrobiologiczny w pomieszczeniach zamkniętych” – prof. nadzw. dr hab. inż. Teresa Krzyśko – Łupicka, Uniwersytet Opolski
  • „Oczyszczacze powietrza,  jako skuteczne narzędzie do oczyszczania powietrza w przedszkolach” – Janusz Piotrowski, Opolski Alarm Smogowy
  • „Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie dzieci?” – Daria Durczak, Fundacja Lubimy Działać
  • „Jak walczyć z niską emisją na przykładzie Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA” – Jakub Żołędziewski, Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i mamy nadzieję, że będziemy mogli w przyszłości organizować tego typu wydarzenia częściej. Dużo pozytywnych głosów i podziękowań  potwierdza, że jest duża potrzeba edukacji różnych grup społecznych: rodziców, przedstawicieli oświaty, przedsiębiorców czy pracowników administracji publicznej odpowiedzialnych za zadania związane ze zdrowiem i ochroną środowiska. Temat zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu jest ważny dla wielu grup społecznych, dlatego będziemy się starali, aby ta dyskusja nie skończyła się na jednej konferencji.
Cieszymy się, że naszym wydarzeniem zainteresowały się lokalne media, które przygotowały swoje relacje. Była to również okazja, aby treści przestawiane na konferencji przekazać szerszemu gronu. Czytelnicy  Nowej Trybuny Opolskiej, TVP czy Radio Opole mogli posłuchać wypowiedzi ekspertów.
Mówiąc o zanieczyszczeniach skupiamy się głównie na zdrowiu dzieci, bo one rosną i rozwijają się i jeśli dzieje się to w zanieczyszczonym środowisku może to doprowadzić do patologii w tych procesach. Dzieci są w grupie ryzyka także dlatego, że mają wyższy współczynnik oddychania, co w praktyce oznacza, że oddychają dwa razy szybciej niż dorośli, a mają mniej rozwinięte naturalne bariery ochronne takie jak: krew, mózg, nabłonek w nosie, jelitach czy płucach. Naukowcy sugerują, że dzieci, które rozwijają się w zanieczyszczanym środowisku mają znacznie obniżone czynności poznawcze. Świadczą o tym m.in wyniki badań, które w 2016 roku przeprowadzono w Meksyku. Wykazały one, że dzieci, które rozwijają się w centrach zanieczyszczonych miast wykazują w testach inteligencji poziom IQ na poziomie od kilku do kilkunastu punktów niższy niż ich rówieśnicy wychowujący się w innych warunkach – mówi Daria Durczak.
 

 

Jak sobie radzić ze smogiem?Te działania podzieliłbym na dwie grupy. Pierwsze to działania, które powinny polegać na wywieraniu nacisku na radnych, posłów, zarządy po to by ograniczyć smog niskiej emisji, czyli pochodzący ze spalania oraz z komunikacji. W drugim kanale sami powinniśmy zadbać o swoje zdrowie. Skoro 90 proc. czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych dbajmy o powietrze, które jest w naszym domu stosując np. oczyszczacze powietrza i stosując się do reżimów czystości – dodał Pollack.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami przygotowanymi przez media oraz śledzenia strony EKOlogiczni w biznesie. Zapewne już niedługo będziemy organizować kolejne projekty edukacyjne!

Czyste Powietrze to interes nas wszystkich – Nowa Trybuna Opolska

Smog jest groźny nie tylko na zewnątrz. Konieczne jest oczyszczanie powietrza również w pomieszczeniach – Radio Opole

Edukacja ekologiczna dla dorosłych. O czystość powietrza trzeba dbać – TVP Opole

Radio Doxa