Krystalizacja Podłóg i posadzek

Autor: Higma Service

Zadbana, błyszcząca powierzchnia wyglądająca niczym tafla lustra w hotelowej recepcji czy doskonale wypolerowana podłoga w centrum handlowym – to marzenie każdego właściciela budynku. Tak wyglądające posadzki kojarzą nam się najczęściej z budynkami, które dopiero co zostały wybudowane, a ich codzienne użytkowanie nie wywarło na nie jeszcze wpływu. Ale co gdybyś efekt świeżości podłogi mógł utrzymać na dłużej? Na ratunek przybywa krystalizacja!

Krystalizacja podłóg i posadzek z marmuru – wszystko dzięki krzemianom!

Krystalizacja podłóg to zabieg, któremu możemy poddać posadzki wykonane z marmuru, trawertynu czy lastryko. Jest to proces chemiczny wywoływany przez krystalizator – kwaśny środek chemiczny (np. Taski Jontec Terranova W), który zmienia strukturę powierzchniową kamienia. Kamienna powierzchnia składa się ze stosunkowo miękkich kryształów węglanu wapnia, gdy zastosujemy na niej krystalizator, struktura kryształów otwiera się i przeistacza w twarde związki krzemianu wapnia. Krzemiany charakteryzują się wyjątkową twardością, co sprawia, że podłogi stają się odporne na zarysowania, odzyskują blask, a przy okazji nie tracą właściwości antypoślizgowych.

Krystalizacja – główne zalety

Na krystalizację powinien zdecydować się każdy, kto zarządza budynkiem, gdzie posadzka jest intensywnie użytkowana, np. banki, centra handlowe, biurowce, hale targowe. Dzięki temu zabiegowi podłoga zachowa naturalny połysk, a utwardzona kamienna powierzchnia będzie bardziej odporna na rysy i inne uszkodzenia mechaniczne, a także na wchłanianie różnego rodzaju zabrudzeń. Tak potraktowana podłoga na dłużej zachowa atrakcyjny wygląd i będzie dłużej nam służyła.

Widoczne efekty od zaraz

Podłoga poddana krystalizacji wpływa także na to, jak postrzegają nas nasi goście. Z przyjemnością wchodzi się do budynku, w którym mamy do czynienia z czystą i zadbaną posadzką, na której nie ma brudnych plam czy rys. Posadzka po krystalizacji ma intensywne kolory i wygląda tak, jakby była świeżo umyta. Zupełnie inaczej czujemy się w przestrzeni, w której podłoga jest zmatowiona od użytkowania i porysowana. Ma się wówczas wrażenie, że cała przestrzeń wokół nas jest zaniedbana czy wręcz brudna.

Mogłoby się wydawać, że podłoga po krystalizacji, która odzyskała blask i jest pełna połysku, jest jednocześnie śliska. Na szczęście odpowiednie krystalizatory, w tym Taski Jontec Terranova W, zapewniają zachowanie właściwości antypoślizgowych. Możemy więc w pełni korzystać z wypolerowanej podłogi bez obaw, że nasz hol czy recepcja zamieniły się w taflę lodu.

Ważny jest także fakt, że krystalizacja zapewnia trwały efekt. W przeciwieństwie do innych rozwiązań, krystalizacja jest procesem chemicznym i nie tworzy jedynie powierzchniowej warstwy powłoki, lecz bezpośrednio łączy się z kamieniem, wnika w jego strukturę i utwardza go. Jest więc dużo trwalszym rozwiązaniem niż polerowanie i czyszczenie detergentami, które dają zbliżony, lecz krótkotrwały efekt.

krystalizacja podłóg

Proces krystalizacji – od czego zacząć?

Proces krystalizacji powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego oczyszczenia powierzchni. Za pomocą stripperów (zdzieraczy) usuwamy wszelki brud, pozostałości wosków, past czy powłok polimerowych i neutralizujemy powierzchnię.

Następnie wykonujemy prosty test, by sprawdzić, jak nasza podłoga reaguje na działanie kwasów. Wybieramy niewielki, mało widoczny kawałek podłogi i aplikujemy na niego drobną ilość Taski Jontec Terranova W. Jeśli powstanie piana oznacza to, że podłoga jest wrażliwa na działanie kwasów. Należy natychmiast usunąć środek z czyszczonej powierzchni, a następnie spłukać wodą – podłoga będzie odpowiednio reagowała z preparatem chemicznym.

Jeśli powierzchnia pozytywnie przeszła nasz test, możemy zacząć działać. Do butelki ze spryskiwaczem wlewamy odpowiednią ilość Taski Jontec Terranova W, nanosimy go na powierzchnię i wcieramy w podłogę za pomocą maszyny jednotarczowej (TASKI ergodisc duo/165/omni) ze stalowym padem aż do wyschnięcia preparatu oraz uzyskania połysku. Jeśli chcemy uzyskać większy połysk, możemy kontynuować polerowanie białym padem. Po zakończeniu procesu podłogę należy zmyć wodą aż do osiągnięcia neutralnego pH. Podłoga jest gotowa do użycia!

Potrzebujesz więcej informacji na temat krystalizacji?

Chcesz dowiedzieć się więcej o krystalizacji podłóg? Potrzebujesz porady w kwestii kupna maszyny lub wyboru krystalizatora? Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta lub zamów produkty Diversey od razu poprzez Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (eBOK).