Zanieczyszczone powietrze. Wpływ na zdrowie człowieka

Autor: Higma Service

Niestety w Polsce każdego roku, gdy tylko rozpoczyna się sezon grzewczy, powraca temat smogu. Dlaczego? Powodów jest sporo, jednak najistotniejszy to ten, że zanieczyszczone powietrze stanowi jeden z najbardziej chorobotwórczych czynników w dzisiejszym świecie.  To problem, który dotyczy nas wszystkich, przeraża i jednocześnie wprawia w poczucie bezsilności. Warto jednak mieć świadomość, z czym konkretnie mamy do czynienia i robić, co w naszej mocy, by ograniczyć ten szkodliwy wpływ na zdrowie. Dlatego w poniższym artykule przeczytasz m.in. o rodzajach smogu, skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem czy też o metodach radzenia sobie z tym problemem. 

Zanieczyszczenie powietrza a smog

Wiele osób stawia znak równości pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a smogiem. Jednak nie do końca możemy tak to rozumieć. Smog jest jednym ze skutków zanieczyszczonego powietrza, tak jak np. kwaśne deszcze, dziura ozonowa czy efekt cieplarniany. Smog, czyli połączenie dymu i mgły, to w istocie zanieczyszczone powietrze, które cechuje się wysokim stężeniem pyłów i toksycznych gazów.

Poniżej przedstawiamy klasyfikację, która pokazuje, że złej jakości powietrzem oddychamy właściwie przez cały rok. Niewątpliwie w okresach zimowych odczuwamy ten stan najbardziej, gdyż zanieczyszczenia jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Niestety nie oznacza to, że latem możemy zupełnie zapomnieć o problemie. Dlaczego tak się dzieje?

Gdyż rozróżniamy dwa rodzaje smogu:

  1. Klasyczny (smog kwaśny lub londyński) – występuje głównie od listopada do lutego w umiarkowanej strefie klimatycznej; szczególnie nasila się w rejonach, gdzie domostwa ogrzewa się piecami na węgiel, nieposiadającymi odpowiednich filtrów.
  2. Fotochemiczny (smog utleniający) – można zaobserwować jego występowanie w miesiącach ciepłych; unosi się zwykle, gdy dni są słoneczne,a temperatura powietrza wysoka (25-35°C), a na ulicach panuje duży ruch. Smog fotochemiczny występuje w wielu aglomeracjach świata, np. w Pekinie, Caracas, Meksyku, Atenach czy też w Warszawie i Krakowie.

zanieczyszczenie powietrza


Zanieczyszczone powietrze – konsekwencje

Jak mantrę powtarza się, że zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe dla zdrowia, ale czy wiemy, jakie dokładnie szkody powoduje? Otóż u osób, które na co dzień oddychają złej jakości powietrzem można zauważyć m.in.:

  •  stany zapalne,
  •  podrażnienie spojówek, krtani, tchawicy,
  •  łagodne, przemijające stany zapalne płuc,
  •  złe samopoczucie i zmęczenie,
  •  spadek tolerancji wysiłku.

zanieczyszczone powietrze

Według źródeł są to objawy, które mogą wystąpić nawet przy krótkotrwałym kontakcie osoby zdrowej ze smogiem.

A co z ludźmi, którzy chorują na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)? niestety w tym wypadku może dojść do zaostrzenia objawów, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Jeżeli krótkotrwały kontakt z zanieczyszczeniami może powodować takie objawy, to co dzieje się przy kontakcie długotrwałym? Wieloletnia styczność z zanieczyszczeniami powietrza może być przyczyną nowotworów złośliwych, takich jak:

  • rak zatok,
  • rak płuc,
  • nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku,
  • rak nerek.

Zanieczyszczone powietrze i jego wpływ na dzieci

Opisywany wyżej smog może mieć zgubny wpływ także na dzieci. Substancje w nim zawarte są uznawane za czynnik powodujący w okresie płodowym:

  •  pogorszenie się następujących parametrów: masy, długości ciała, obwodu urodzeniowego główki,
  •  wady wrodzone.

Jakie objawy można zaobserwować, gdy dziecko jest już na świecie?

  • ma ono umiejętności poznawcze, językowe i motoryczne na poziomie niższym niż oczekiwany,
  • ma również gorszy potencjał rozwoju intelektualnego.

Należy mieć świadomość, że wyżej wymienione zmiany mogą rzutować także na przyszłość dziecka – jego wyniki w szkole, koncentrację czy funkcjonowanie w grupie rówieśników.

Dzieci to jedna z grup, które są najbardziej narażone na negatywne działanie smogu. Z jakiego powodu?

Jedną z przyczyn jest niedojrzały układ oddechowy (drogi oddechowe są wąskie i krótkie). Ponadto nasze pociechy oddychają szybciej niż my, dorośli, przez co do ich organizmu dostaje się więcej szkodliwych substancji. Poza tym bardzo wiele maluchów oddycha przez usta, w związku z czym naturalna ochrona, czyli rzęski nosa, nie mogą zadziałać. Problemem jest też kumulacja zanieczyszczeń blisko gruntu, co bardzo ma duże znaczenie ze względu na wzrost najmłodszych.

zanieczyszczenie powietrza

Interesujące

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zanieczyszczone powietrze w 30% odpowiada za powstawanie nowotworów.

Smog może być przyczyną depresji, niższego poczucia szczęścia, a nawet mieć wpływ na gorszy poziom IQ przyszłych pokoleń!

Według WHO zanieczyszczenie powietrza to najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie.

 

„Jak przeciwdziałać? Co robić?”

To, co może się stać z naszym zdrowiem przez zanieczyszczone powietrze przeraża. Ale ta wiedza sprawia też, że chcemy działać. Co możesz zrobić? Jak ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie najbliższych i Twoje własne? Rozwiązań jest wiele – maseczki antysmogowe, odpowiednie rośliny w pomieszczeniach itd.

My polecamy opcję, którą sami stosujemy – oczyszczacze powietrzaSkontaktuj się z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży i umów się na bezpłatne testy oczyszczaczy już dziś. Polub nas również na Facebooku!