Jak prać mopy i ścierki?

Autor: Higma Service

Jak prać mopy i ścierki?

Mogłoby się wydawać, że pranie mopów i ścierek to prosta i niewymagająca dużej uwagi sprawa. Jednak, aby zachowały one swoje właściwości na dłużej, trzeba przestrzegać kliku prostych zasad, które opiszemy poniżej.

Pierwsze kroki

Niektóre ścierki i mopy należy wyprać przed pierwszym użyciem. Najlepiej zrobić to w temperaturze 95°C. Dzięki temu zostaną wzmocnione szwy oraz poprawi się chłonność włókien. Pranie przed pierwszym użyciem dotyczy obowiązkowo produktów wykonanych z mikrowłókien. Nie należy jednak wykonywać tej procedury w przypadku mopów akrylowych.

Kilka przydatnych zasad prania

  1. Dobrze jest podzielić mopy i ścierki ze względu na materiał, z którego zostały wykonane i prać je osobno. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy wzajemnego niszczenia się włókien. Dobrą praktyką jest też wkładanie mopów i ścierek do siatek piorących, dzięki czemu jeszcze lepiej zabezpieczymy produkty przed zniszczeniem.
  2. Przed wrzuceniem ścierki lub mopa do pralki można je wstępnie wytrzepać lub odkurzyć z luźnego brudu. Przedłuży to życie nie tylko mopa czy ścierki, ale również pralki.
  3. Podczas prania ważne są również procesy mechaniczne. O co chodzi? Piorąc w pralce chcemy, aby mopy obijały się o bęben, o siebie wzajemnie. Podnosiły się i spadały. Dzięki temu z mopów wytrąca się brud. Dlatego ważne jest, aby nie przeładowywać pralki. Dobrą zasadą jest zostawienie jednej trzeciej przestrzeni bębna wolnej.
  4. Pranie wstępne? Tak! Dzięki niemu zostanie usunięte jeszcze więcej zabrudzeń. Pranie wstępne powinno odbywać się w wodzie zimnej i bez użycia środków do prania, które należy stosować tylko do prania zasadniczego i dozować zgodnie z zaleceniami producenta.
  5. Po praniu i wysuszeniu (najlepiej w suszarce bębnowej), mopy przechowywać należy w suchym miejscu. Suche powietrze uniemożliwia rozwój pleśni.

pranie ścierek i mopów

Żywotność mopów i ścierek

Ile prań wytrzymują ścierki i mopy? To zależy od producenta. Jest to jednak jeden z aspektów, na który warto zwracać uwagę przy zakupie. Na rynku dostępne są ścierki, które są w stanie „przeżyć” kilka prań oraz takie, które tracą swoje właściwości dopiero po 200 cyklach. Dobrym przykładem tych ostatnich są ścierki firm Vermop czy Vileda. Aby dowiedzieć się więcej o trwałych i skutecznych ścierach, przeczytaj nasz artykuł lub skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta lub z Regionalnym Kierownikiem Sprzedaży.

 

Źródło: artykuł napisane na podstawie artykuły z katalogu marki Vermop