Jak rozpoznać fałszywe środki do dezynfekcji?

Autor: Higma Service

Już 20 krajów Unii Europejskiej zgłosiło do Europejskiej Komisji Chemikaliów, że na ich terenie pojawił się obrót nielegalnymi i nieskutecznymi środkami do dezynfekcji. Rynek higieny zalewa fala środków pochodzących od nowych producentów i nie każdy z nich spełnia standardy bezpieczeństwa. Co jest tego przyczyną i jak rozpoznać fałszywe środki do dezynfekcji?

Fałszywe środki do dezynfekcji: przyczyny

Dotychczas nadanie dezynfektantowi certyfikatu o obrocie produktem biobójczym było dla producenta nie lada wyzwaniem. Proces był czasochłonny, wymagał badań laboratoryjnych i przedłożenia konkretnych dokumentów. Epidemia wirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do znacznych ulg w tym zakresie.

Aby zwiększyć dostępność dezynfektantów, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych uprościł dopuszczanie ich do obiegu. Od marca można składać wnioski o pozwolenie na wypuszczenie na rynek produktów biobójczych, które nie spełniają unijnych wymogów. Pozwolenia są wydawane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Pozytywne skutki tej decyzji to znaczny wzrost dostępności środków do dezynfekcji. Jednocześnie jednak musimy się zmagać z producentami, którzy wykorzystują aktualną sytuację i wprowadzają do obiegu dezynfektanty mające niewiele wspólnego z profesjonalną higieną i bezpieczeństwem.

Jak wybrać skuteczny i bezpieczny środek do dezynfekcji?

Przede wszystkim nie kupuj środków do dezynfekcji z wątpliwego źródła. Sprawdź producenta i oceń, czy jest wiarygodny. Czy wcześniej zajmował się produkcją środków biobójczych? Czy jego dotychczasowe produkty były wysokiej jakości? Wybieraj środki, których pochodzenie znasz i które potrafisz zlokalizować.

Dokładnie czytaj skład produktu. Aby środek do dezynfekcji miał działanie wirusobójcze, powinien zawierać powyżej 70% alkoholu etylowego lub powyżej 60% alkoholu izopropylowego.

Profesjonalny środek do dezynfekcji będzie miał w składzie także składniki pielęgnujące skórę. To szczególnie ważne na przykład w służbie zdrowia. Lekarze i pielęgniarki dezynfekują ręce kilkadziesiąt razy dziennie, wystawiając je na działanie substancji podrażniających skórę. W ich przypadku skóra wymaga dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ spękana lub uszkodzona stwarza zagrożenie, które z łatwością wykorzysta wirus, by przeniknąć do organizmu. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Bezpieczna dezynfekcja rąk marki Diversey”.

Upewnij się, czy środek do dezynfekcji posiada certyfikat. Znajdziesz go na opakowaniu w postaci pozwolenia na obrót produktem biobójczym. Środki biobójcze są z reguły poddawane ścisłym testom laboratoryjnym i choć z powodu aktualnych okoliczności łatwiej o uzyskanie certyfikatu, sprawdź, czy firma w ogóle zadała sobie trud, by go uzyskać. Spójrz, gdzie go znajdziesz na przykładzie Soft Care MED.

soft care med

Kupiłeś środek do dezynfekcji, który jest wątpliwej jakości? Podejrzewasz, że produkt jest szkodliwy i niezgodny z normami bezpieczeństwa? Koniecznie poinformuj o tym Główny Inspektorat Sanitarny! Każdy z nas jest strażnikiem jakości. Reagujmy, gdy widzimy produkty, które nie spełniają norm.

Pobierz instrukcję dezynfekcji rąk i dołącz do naszego newslettera

Wiesz już, jak wygląda sytuacja na rynku dezynfektantów i na co zwrócić uwagę, by wybrać w pełni bezpieczny i skuteczny środek do dezynfekcji. Poniżej pobierzesz przydatną tablicę z instrukcją poprawnej dezynfekcji dłoni.

instrukcja-dezynfekcji-rak

Zapisz się także do naszego newslettera, żeby otrzymywać informacje zawsze na czasie. Pomogą prowadzić Ci biznes bezpiecznie i higienicznie! Będzie nam także miło, jeśli odezwiesz się do nas i dasz znać, jakie tematy Cię interesują.